Syn.: Covillea tridentata (Sessé et Moc. ex DC.) Vail, Larrea divaricata subsp. tridentata (Sessé et Moc. ex DC.) Felger et C. H. Lowe, Larrea mexicana Moric., Neoschroetera tridentata (Sessé et Moc. ex DC.) Briq., Schroeterella tridentata (Sessé et Moc. ex DC.) Briq., Zygophyllum tridentatum Sessé et Moc. ex DC.
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité
Larrea tridentata
Rozšíření: Madreanský endemit, vyskytuje se v Mohavské, Sonorské a Chihuahuanské poušti, v texasko-mexickém pohraničním regionu zvaném Tamaulipan Brushland a na Mexické vysočině, tedy v oblasti sahající od jižní Kalifornie, jižní Nevady, Arizony, jihozápadu státu Utah, jihu Nového Mexika a jihozápadního Texasu přes většinu severomexických států až po střední Mexiko, nejjižněji do státu Hidalgo.
Ekologie: Dominantní (creosote bush, chaparral) a diagnostický druh pouštních a polopouštních oblastí Severní Ameriky, vyskytuje se společně například s druhy Ambrosia dumosa, Carnegiea gigantea, Fouquieria splendens, Olneya tesota, Opuntia leptocaulis, Prosopis velutina aj. Kvete obvykle v květnu, ale při dostatku vláhy i během léta a podzimu.
Larrea tridentata
Popis: Stálezelený keř, až 3 m vysoký, s křehkými a hustě olistěnými šedohnědými větvemi. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, čepele dvousečné, úkrojky jsou srostlé jen na bázi, nesouměrně eliptické, lesklé, zelené, výrazně aromatické. Květy vyrůstají v paždí listů, jsou stopkaté, dosahují až 2,5 cm v průměru, kališní lístky jsou vejčité, koruny 5četné, korunní lístky nehetnaté, úzce obvejčité až obkopinaté, žluté. Plodem je chlupatá tobolka.
Poznámka: Husté křoviny této dřeviny jsou často tvořeny jediným klonem a vyznačují se extrémně dlouhou životností. Stáří takzvaného „King Clone“ v kalifornské části Mohavské pouště je odhadováno zhruba na 12 tisíc let.
Larrea tridentata
Larrea tridentata
Larrea tridentata
Larrea tridentata
Fotografovali Philip J. Bergmann a Karel Bergmann jr., v květnu 2006 a 2008 (USA, Arizona, Tucson, Agua Caliente Park a Mohavská poušť, Parker), a Karel Bergmann sr., v květnu 2009 (Arizona, Gila Bend Mountains).