MANGIFERA INDICA L. – mangovník indický

Syn.: Mangifera austroyunnanensis Hu
Česká jména: mangiva obecná (Presl 1846), mangovník indický (Mareček 1997)
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité

Mangifera indica
Rozšíření: Druh pochází z jižní a jihovýchodní Asie, především z oblasti od indického předhůří Himálaje po Barmu, včetně Andamanských ostrovů. V současné době je druh rozšířen do všech tropických oblastí a pěstován v mnoha odrůdách. Plané populace mohou být nalezeny ještě v Assamu a Barmě.
Ekologie: Tropické a subtropické monzunové nížiny, chudé půdy s dostatečnou vlhkostí.
Mangifera indica
Popis: Stálezelený strom s hustou okrouhlou korunou dorůstající až 40 m výšky. Dožívá se až 350 let. Mladé výhony jsou zpočátku bledé nebo červenavé, listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až téměř vejčité, celokrajné, tmavozelené, lesklé, až 30 cm dlouhé, se žlutými postranními žilkami. Květy početné, andromonoecické (samčí a oboupohlavné) společně v bohatě rozvětvených latách, v květenství jich je až několik tisíc. Jednotlivé květy jsou drobné, mají průměr do 6 mm, jsou 5četné, žlutavě červené; tyčinka je obvykle jedna větší a funkční, ostatní 4 jsou staminodia; semeník v oboupohlavných květech je svrchní. Z celého květenství vznikne 1–5 plodů. Plody visí na dlouhých stopkách, jsou většinou kolem 10–15 cm dlouhé, podle odrůdy téměř kulovité až podlouhle ledvinovité, vždy zakřivené, zpočátku modravě zelené, později žluté, červenavé nebo fialové. Slupka je voskovitá, dužina šťavnatá, sladká, žlutá až oranžová, uvnitř s velkým plochým semenem v dřevnatém obalu. Existuje přes 500 odrůd lišících se velikostí, tvarem, barvou a chutí plodů, výškou, kterou strom doroste, termínem dozrávání ovoce.
Mangifera indica
Mangifera indica
Využití: Plody jsou velmi chutné oblíbené ovoce nazývané obecně mango. Jsou zdrojem vitaminu A, C, K, draslíku a karotenů, řady antioxidantů a vlákniny. Uvádí se, že mango prospívá zažívání, snižuje krevní tlak, zvyšuje imunitu, prospívá při léčbě astmatu, má protizánětlivé účinky. Extrakty jsou součástí přípravků, které jsou používány pro prevenci výskytu civilizačních chorob. Z listů nebo z kůry se extrahuje xanthon mangiferin, mimořádně silný antioxidant, má fungicidní, antidiabetické, antialergické účinky, používá se v kosmetice do přípravků proti stárnutí pleti, zkoumají se jeho protinádorové účinky. Semen se užívá proti hlístům.
Poznámka: Mangovník indický je jeden z nejstarších pěstovaných ovocných stromů, v hinduistické literatuře jsou o mangu zmínky už před 4000 lety. V Indii je mango posvátné a symbolizuje lásku, přátelství a plodnost. Buddhisté věří, že pod mangovníkem často meditoval sám Buddha.
Mangifera indica
Mangifera indica

Fotografováno v listopadu 2010 (Réunion) a březnu 2011 (Vietnam).