Syn.: Actaea alba (L.) Mill., Actaea americana Pursh, nom. illeg., Actaea arguta Nutt., Actaea aspleniifolia Greene, Actaea brachypetala DC., nom. ill., Actaea californica Greene, Actaea caudata Greene, Actaea erythrocarpa (Fisch.) Kom., Actaea longipes Spach, Actaea spicata var. alba L., Actaea viridiflora Greene, Christophoriana alba (L.) Nieuwl., Christophoriana arguta (Nutt. ex Torr. et A. Gray) Lunell, Christophoriana rubra (Aiton) Nieuwl., Dipleina umbellata Raf.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Actaea rubra
Rozšíření: Severoamerický druh, roste téměř na celém území, chybí pouze v prérijních oblastech a na jihovýchodě USA. Je znám z Aljašky, v Kanadě prakticky z celého území, v USA na západě po Kalifornii a Nové Mexiko, na východě po Ohio a stát New York.
Ekologie: Nejčastěji provází opadavé listnaté lesy, ale roste i v některých typech lesů jehličnatých, na březích vodních toků a v mokřadech. Nejčastěji na zastíněných místech s vlhkou půdou a dostatkem živin, vystupuje až do nadmořské výšky 3500 m.
Actaea rubra
Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem, dorůstající výšky 40–100 cm. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 1–3krát trojčetné nebo zpeřené; lístky jsou vejčité až oválné, 3–9 cm dlouhé, nedělené až trojlaločné, na okraji hrubě zubaté. Květenství tvoří až 25 květů; květy jsou oboupohlavné, pravidelné; zelenavých vejčitých kališních lístků je 3–5, za plodu opadávají; korunních lístků bývá 4–10, jsou kopisťovité až obvejčité, 2–3,5 mm dlouhé, krémové; tyčinek je 15–50; pestík je jediný, s mnoha vajíčky. Plodem je elipsoidní, 5–11 mm dlouhá bobule, za zralosti korálově červená nebo porcelánově bílá; obě barevné odchylky se často objevují v jedné populaci.
Poznámka: Někteří badatelé spojují tento druh se sibiřským samorostlíkem Actaea erythrocarpa; jiní se však domnívají, že jsou to dva dobře obhajitelné samostatné druhy.
Actaea rubraActaea rubra
Actaea rubraActaea rubra
Actaea rubra
Actaea rubra
Actaea rubra
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Whiteswan Lake Provincial Park, Alces Lake), Karel Bergmann, v červnu a srpnu 2012 (Kanada, Alberta, Calgary, Griffith Woods Park).