Syn.: Adiantum argutum C. Presl ex Ettingsh., Adiantum bonatianum Brause, Adiantum breviserratum (Ching) Ching et Y. X. Lin, Adiantum fimbriatum Christ, Adiantum microphyllum Roxb., Adiantum pseudobonatianum Ching, Adiantum smithianum (C. Chr.) Ching
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité
Rozšíření: Areál druhu sleduje mahábháratské a himálajské hřebeny z Kašmíru do Bhútánu, odkud přesahuje na tibetskou náhorní plošinu a do jünnanského pohoří Wu-liang.
Ekologie: Obvykle prorůstá skalní trhliny a zpevněné suti v zalesněných horských soutěskách a stinných roklích mezi 2000 a 3600 m nadmořské výšky. Hemikryptofyt.
Popis: Stálezelená terestrická kapradina, 25–50 cm vysoká, se silnými plazivými oddenky, hustě oděnými v temně hnědé, vejčitě kopinaté šupiny. Listové vějíře na purpurově hnědých, vespod rovněž šupinatých, výše pak už lysých a lesklých vřetenech jsou třikrát zpeřené, s jedním apikálním a šesti postranními terciárními vějíři po obou stranách zalamovaně větvených vřetének. Ty konečně nesou po čtyřech nebo pěti párech střídavě postavených, krátce řapíčkatých, zkoseně a klínovitě obvejčitých, oboustranně lysých, světle zelených, vespod často sivě zabarvených terminálních vějířků s okrouhlými, jemně zubatými vrcholky. Plodné vějířky nesou po jedné nebo po dvou výtrusných kupkách, chráněných okrouhle ledvinitými, dlouho přetrvávajícími, hnědě zabarvenými blanitými paostěrami.
Poznámka: Mrazuvzdorný druh, čas od času pěstovaný ve skalkách na chráněných místech stinných zahrad. Popsán byl roku 1825 podle nepálských populací sbíraných N. Wallichem a pěstován byl v anglických zahradách prokazatelně už v polovině 19. století.
Fotografováno dne 10. 4. 2019 (Česko, Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně).