Syn.: Adonanthe amurensis (Regel et Radde) Chrtek et Slavíková, Adonis amurensis var. angustiloba A. I. Baranov et Skvortsov, Adonis amurensis var. dissectipetalis Y. N. Lee, Adonis amurensis var. parviflora Nakai, Adonis amurensis var. puberula Honda, Adonis amurensis var. uniflora Makino, Adonis amurensis var. yezoensis Kudô, Adonis barthei Franch., Adonis vernalis var. amurensis (Regel et Radde) Regel et Radde, Chrysocyathus amurensis (Regel et Radde) Holub
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Východoasijský druh, původem z ruského Přímoří a Poamuří, Sachalinu, Kurilských ostrovů, čínského Mandžuska, Koreje a japonského ostrova Hokkaidó. V současnosti je často pěstován jako sbírková či zahradní rostlina i v Evropě a USA.
Ekologie: Tvoří podrost v listnatých lesích či na travnatých svazích. Kvete velice časně zjara, od února po začátek dubna, kdy má ještě dostatek světla a hmyz květy snadno nalézá. Plody vytváří na začátku léta a pak zatahuje.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým, tlustým oddenkem. Lodyha je vystoupavá až přímá, nevětvená nebo vzácněji větvená, lysá, na bázi s blanitými šupinami, v době květu vysoká 5–15 cm, v době zrání semen se protáhne až na 30 cm. Řapíky jsou až 6,5 cm dlouhé, listové čepele jsou v obrysu trojúhelníkovité, dvakrát až třikrát jemně zpeřené, 7,5 cm dlouhé a 9 cm široké, listové úkrojky jsou úzce kopinaté až vejčité s ostrou špičkou. Květy mají 2,8–3,5 cm v průměru; kališní lístky jsou podlouhle vejčité, 1,4–1,8 cm dlouhé, lysé či řídce štětinatě chlupaté, načervenalé; korunní lístky jsou obvejčité až kopinaté, 1,4–2 cm dlouhé a 0,5–0,7 cm široké, jasně žluté barvy, lysé. Tyčinky o délce 3 mm jsou lysé, gyneceum je apokarpní s mnoha pestíky. Plodem je nažka.
Využití: Vysazuje se v zahradách, vyžaduje dostatečně humózní, slabě kyselou půdu a po odkvětu polostín a dostatek vlhkosti, ne však zamokřenou půdu.
Poznámka: V japonské mytologii je hlaváček symbolem bohatství a štěstí. Již jeho národní jméno Fukujusō znamená rostlina dlouhověkosti a štěstí. Na Nový rok často Japonci umísťují do rituálního výklenku tokonoma vázu s hlaváčky, protože to do domu přitáhne peníze v celém dalším roce.
Fotografováno na začátku března 2013, 2015 a 2016 (Česko, Chrudimsko, fotografované rostliny pocházejí z kultury).