Syn.: Eunomia iberidea Boiss., Eunomia montbretii Jaub. et Spach, Iberis brachystyla Fenzl, Noccaea iberidea (Boiss.) Al-Shehbaz et Menke
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá v obvodových pohořích turecké Anatolie, druh byl popsán z bithynského Olympu. Literaturou tradovaný výskyt na řeckém ostrově Euboia je s největší pravděpodobností mylný, jakož i výskyt na Kavkaze.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy a zazemňující se balvanité sutě, vždy na vápenci. Lokality leží v nadmořských výškách 1700–2400 m.
Popis: Vytrvalý, bohatě větvený trsnatý polokeřík; větvičky jsou až 18 cm vysoké, pokryté papilami. Dolní listy jsou obvykle vstřícné, horní až střídavé, přisedlé, čárkovitě kopinaté, 5–8 mm dlouhé, jednožilné, sivozelené, na okraji drsné, na vrcholu špičaté. Květenství je krátký hrozen; kališní lístky jsou asi 2 mm dlouhé; korunní lístky jsou 5–8 mm dlouhé, bílé, jednožilné; tyčinky nejsou srostlé ani zubaté; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou obsrdčité šešulky asi 5 mm dlouhé a 4 mm široké, v každém pouzdře jsou dvě semena.
Poznámka: Druh se snadno pozná podle (částečně) vstřícných listů, jimiž se značně vymyká z rámce celé čeledi brukvovitých.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 19. 5. 2011 (Turecko, pohoří Taurus, Alacabel Geçidi).