Syn.: Alnus glutinosa var. virescens (S. Watson) Kuntze, Alnus incana var. occidentalis (Dippel) Hitche, Alnus incana var. virescens S. Watson, Alnus occidentalis Dippel, Alnus rugosa var. occidentalis (Dippel) C. L. Hitchc., Alnus tenuifolia Nutt., Alnus tenuifolia var. occidentalis (Dippel) Callier, Alnus tenuifolia var. virescens (S. Watson) Callier
Čeleď: Betulaceae S. F. Gray – břízovité
Rozšíření: Druh Alnus incana se vyskytuje v Severní Americe ve dvou poddruzích: A. incana subsp. rugosa roste na severovýchodě USA a jihovýchodě Kanady, námi představovaný poddruh A. i. subsp. tenuifolia je zase domovem v horských oblastech západu Severní Ameriky, jeho areál sahá od Aljašky přes Britskou Kolumbii a Albertu až po severní Kalifornii, směrem východním zasahuje až do západního Colorada a na sever Nového Mexika.
Ekologie: Roste na březích vodních toků a jezer, na okrajích vlhkých luk a polí, na okrajích mokřin, v nadmořských výškách od 100 až do 3000 m. Kvete začátkem jara.
Popis: Keř nebo menší strom, až 12 m vysoký. Borka je světle šedá až tmavě hnědá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, úzce vejčité až eliptické, 4–10 × 2,5–8 cm, na bázi široce klínovité až zaokrouhlené, na okraji dvojitě pilovité až mělce laločnaté, na vrcholu špičaté nebo tupé, na rubu lysé až řídce chlupaté. Samčí jehnědy rostou jednotlivě nebo po 3–5, jsou 4–10 cm dlouhé, samičí jehnědy rostou také jednotlivě nebo po 2–5. Šištice plodenství jsou vejcovité, 10–20 mm dlouhé a 8–13 mm široké.
Využití: Původní Američané používali tuto olši ve své tradiční medicíně.
Fotografováno dne 26. 8. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Pearce Estate Park).