Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité
Rozšíření: Východoaustralský endemit, jehož areál se táhne podél východního pobřeží od severovýchodu Queenslandu až po severovýchodní okraj Nového Jižního Walesu.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích a v lesních lemech, na severu areálu se objevuje v nadmořských výškách od 800 do 1200(–1600) m, na jihu obvykle nepřekračuje nadmořskou výšku 550 m. Kvete od srpna do listopadu.
Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 4–15(–20) m, s borkou bělavou až šedou, hladkou, s větvemi v koruně často téměř horizontálně rozloženými a s letorosty výrazně rýhovanými, hustě rezavě chlupatými, později olysalými. Listy jsou střídavé, dvouřadě uspořádané, řapíkaté, eliptické až vejčité, 8–17(–20) cm dlouhé a 3–6(–8) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, někdy i hrotité, na líci tmavě zelené, lesklé, lysé nebo olysalé, na rubu bělavě chlupaté, s hnědými chloupky podél střední žilky; nově rašící listy jsou rezavě hnědé; palisty jsou trojúhelníkovité, 1–2(–5) mm dlouhé. Květenství je axilární, vrcholičnaté, 4–11(–15) cm dlouhé a až 10 cm široké; listeny jsou drobné, čárkovité, hnědé; květy jsou drobné, 5četné, dosahují v průměru 4–5 mm, kališní lístky jsou 1,5–2,5 mm dlouhé, odstálé nebo zahnuté, korunní lístky jsou 1,4–2 mm dlouhé, bílé, nehetnaté; nitky tyčinek jsou až 1,8 mm dlouhé, čnělka je až 1,5 mm dlouhá. Plody jsou peckovice, v době zralosti černé, lysé, 8–10 mm dlouhé.
Poznámka: K rodu Alphitonia v současnosti patří 15 druhů (POWO 2025), které se vyskytují v jihovýchodní Asii, severní a východní Austrálii, také na západopacifických ostrovech. Pět druhů je uváděno z Austrálie.
Čeleď řešetlákovitých (Rhamnaceae), která celosvětově čítá 65 rodů, je v Austrálii zastoupena 25 rody o zhruba 260 druzích, kromě rodu Alphitonia zde najdeme například rod Colubrina nebo druhově poměrně početný rod Pomaderris.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, od 23. do 25. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Mount Hypipamee National Park a okolí Herbertonu).