Syn.: Achyranthes philoxeroides (Mart.) Standl., Bucholzia philoxeroides Mart., Celosia amphibia Salzm. ex Moq., Mogiphanes philorexoides D. Parodi, Telanthera philoxeroides (Mart.) Moq.
Česká jména: plevuňka (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité
Rozšíření: Původní v Jižní Americe, v oblasti od Venezuely přes Brazílii (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica, Pampa, Pantanal) po severní Argentinu, Paraguay a Uruguay. Zavlečený do mnoha tropických i subtropických oblastí světa. V USA se objevuje od Virginie podél atlantického pobřeží až do Texasu a také v Kalifornii. Je uváděn i z Číny, Nepálu, Tchaj-wanu, Austrálie, Nového Zélandu a Karibiku. V některých oblastech má jeho šíření invazivní charakter.
Ekologie: Vodní i suchozemská rostlina mokřin, močálů, vlhkých luk i narušovaných půd v nižších nadmořských výškách. Kvete od května do října.
Popis: Vytrvalá bylina vytvářející husté porosty. Lodyha je plazivá až vystoupavá, 55–120 cm dlouhá, větvená, v nodech kořenující, mladé lodyhy jsou bělavě chlupaté, později olysávají. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté až eliptické, 20–90 mm dlouhé a 10–20 mm široké, celokrajné, tmavě zelené, lesklé. Ve vodě rostoucí exempláře mají listy větší. Květy vyrůstají z paždí listů ve svazečcích, které dosahují 1–1,5 cm v průměru, listeny jsou bílé, vejčité 2–2,5 mm; okvětní lístky jsou bílé, 5–6 mm dlouhé, lysé, na vrcholu špičaté. Plodem je nažka, semena se tvoří zřídka.
Využití: V některých oblastech světa se pěstuje jako krmivo pro zvířata.
Poznámka: Velmi invazivní druh, tolerantní i k brakické vodě. Šíří se především vegetativně odlomenými částmi oddenků a stonků.
Fotografovali Karel Bergmann, v květnu 2014 (USA, Louisiana, Jean Lafitte NP, Barataria Preserve); Věra Svobodová, dne 5. 5. 2016 (Nepál, Káthmándú, Pašupatináth).