Syn.: Angophora cordata Vis., Angophora cordifolia Cav., Eucalyptus hirsuta Link, Eucalyptus hispida (Sm.) Brooker, Metrosideros anomala Vent., Metrosideros cordifolia (Cav.) Pers., Metrosideros hirsuta Andrews, Metrosideros hispida Sm.
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Endemit východního pobřeží australského Nového Jižního Walesu, vyskytuje se v širším okolí Sydney.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, obvykle na písčinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 300 m. Kvete od září do února.
Popis: Keř až menší strom, 2–8 m vysoký, s borkou šedou až šedohnědou, vláknitou. Listy jsou vstřícné, juvenilní vejčité, 10–14 cm dlouhé a 4–6 cm široké, objímavé, celokrajné, na vrcholu špičaté, chlupaté nebo lysé, starší listy jsou přisedlé nebo jen velmi krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 5–11 cm dlouhé a 3–6 cm široké, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené. Květenství je terminální, okoličnaté, jeho stopka je až 70 mm dlouhá, pupeny jsou vejcovité až kulovité, 8–11 mm dlouhé, češule je chlupatá, žebernatá, korunní lístky jsou 6–10 mm dlouhé, bílé. Plodem je vejcovitá tobolka, 16–25 mm dlouhá, žebernatá.
Poznámka: K východoaustralskému rodu Angophora je v současnosti řazeno deset druhů (POWO 2024).
Čeleď myrtovitých (Myrtaceae) je v Austrálii zastoupena zhruba 75 rody (55 z nich je endemických), patří sem druhově velmi početné blahovičníky (Eucalyptus) a kajeputy (Melaleuca), k těm bývá nověji řazen také rod Callistemon. Dále tuto čeleď v Austrálii zastupují například ještě rody Agonis, Austromyrtus, Baeckea, Backhousia, Calytrix, Darwinia, Decaspermum, Kunzea, Leptospermum, Lophostemon, Syzygium, Thryptomene, Verticordia, Xanthostemon a další.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Royal National Park, Wattamolla).