Syn.: Malva balsamica Jacq., Malva calycina Cav., Malva capensis Kniph., Malva fragrans Jacq., Malva retusa Cav., Malva scabrosa L., Malvastrum angustifolium Stapf, Malvastrum calycinum (Cav.) A. Gray et Harv., Malvastrum capense sensu Gray et Harv. excl. basionym, Malvastrum fragrans (Jacq.) A. Gray et Harv., Malvastrum riparium Hutch., Malvastrum scabrosum (L.) Stapf, Malvastrum strictum Gray et Harv., Malvastrum virgatum sensu Gray et Harv. excl. basionym, Malveopsis scabrosum Stapf f.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Jižní Afrika, vyskytuje se podél pobřeží od oblasti Saldanha Bay (severozápadně od Kapského Města) přes Kapský poloostrov až do jihozápadní části provincie KwaZulu-Natal. V jižní Africe roste 21 druhů rodu Anisodontea.
Ekologie: Roste především na chráněných místech v pobřežních píscích a na skalnatých výchozech v malých nadmořských výškách, často na narušených stanovištích, v oblasti zimních srážek.
Popis: Stálezelený keř dorůstající výšky až 2,5 m, hustě žláznatě chlupatý. Listy jsou řapíkaté, 3–5laločné, někdy oválné, 2–7 cm dlouhé, na okraji zubaté, na povrchu reliéfně zvlněné. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, dosahují 20-25 mm v průměru, s kalíškem ze 3 listenů, kalich je zvonkovitý, korunní lístky jsou obvejčité, nehetnaté, na okraji slabě zvlněné, často mírně srdcovitě vykrojené, růžové až růžově purpurové, intenzivněji zbarvené na bázi. Plody suché, pukavé, s malými černými semeny.
Záměny: Velmi podobný je blízce příbuzný druh Anisodontea capensis pocházející z Kapska, odlišuje se hluboce trojlaločnými listy a korunními lístky na vrcholu zaoblenými.
Využití: Vysazuje se do živých plotů a jako dekorativní keř do zahrad, je vhodný do kontejnerů i k tvarování jako bonsaj. Toleruje mírné mrazy. Pěstují se i kříženci s většími květy.
Fotografováno dne 18. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Mossel Bay).