Syn.: Chamaeriphes compressa (H. Wendl.) Kuntze, Hyphaene benadirensis Becc., Hyphaene incoje Furtado, Hyphaene kilvaensis (Becc.) Furtado, Hyphaene mangoides Becc., Hyphaene megacarpa Furtado, Hyphaene multiformis Becc., Hyphaene semiplaena (Becc.) Furtado
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Hyphaene compressa
Rozšíření: Roste ve východní Africe v Etiopii, Somálsku, Keni, Tanzánii a Mozambiku, možná až na severovýchod Jihoafrické republiky; zejména roste podél pobřeží Indického oceánu. Údaje z jihu Arabského poloostrova, z Indie, ale i z Madagaskaru se zřejmě týkají jiných druhů.
Ekologie: Preferuje pobřeží vodních toků, ale občas se vyskytuje i jako soliterní dřevina v savaně; vystupuje do nadmořské výšky asi 500 m. Rostliny jsou značně odolné vůči ohni.
Hyphaene compressa
Popis: Soliterně rostoucí dvoudomá palma dorůstající výšky 10–20 m; kmen je obvykle 4–5krát vidličnatě rozvětvený. Listy jsou šedozelené, tvoří chochol na vrcholku větví, jsou dlanité, až 2,5 m dlouhé, dělené asi do 1/3; úkrojky mají profil písmene V, voskový povrch, postrádají sekundární žilnatinu, zato jsou pokryty černými šupinami; na řapíku jsou černé, až 2 cm dlouhé zpět zakřivené trny; odumřelé listy, resp. řapíky dlouho vytrvávají na rostlině. Samčí květenství představují krátké dichotomicky větvené palice; květy tvoří trojice; kalich je trojčetný, trubkovitý; koruna je úzká, rovněž trojčetná, tyčinek je 6. Samičí květy jsou jednotlivé v paždí listenů; poněkud větší než samčí; semeník je kulovitý, 3pouzdrý. Plody jsou elipsoidní až obvejcovité (hruškovité), (6–)7–10(–12) cm dlouhé a (4–)5–8(–9) cm široké peckovice, často ze stran stlačené, na povrchu dolíčkaté.
Poznámka: Palmy z rodu Hyphaene se na první pohled snadno poznají podle nezvykle dichotomicky větvených kmenů. Je jich několik velmi podobných druhů a rostou především v tropické Africe, avšak zasahují i na Arabský poloostrov a do Indie.
Hyphaene compressa
Hyphaene compressa
Hyphaene compressa
Fotografovala Alena Vydrová, dne 25. 3. 2004 (Keňa, NP Shimba Hills).