ANREDERA VESICARIA (Lam.) C. F. Gaertn.

Syn.: Anredera cumingii Hassk., Anredera leptostachys (Moq.) Steenis, Anredera scandens Sm., Anredera spicata J. F. Gmel., Anredera vesiculosa Poir., Atriplex spicata Stokes, Basella vesicaria Lam., Beriesa baselloides Steud., Boussingaultia leptostachya Moq., Clarisia volubilis Abat
Čeleď: Basellaceae Raf.

Anredera vesicaria

Rozšíření: Druh jihu Severní a severu Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od jihu Texasu a Floridy přes Antily a celou Střední Ameriku až po Kolumbii a Venezuelu. Sekundární výskyt byl zaznamenán v jihovýchodní Asii.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci při březích vodních toků, na stanovištích ovlivněných lidskou činností, okolo plotů a podél cest, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od září do listopadu.

Anredera vesicaria

Popis: Liána s podzemní hlízou a ovíjivou lodyhou až 8 m dlouhou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až vejčité, 2–16 cm dlouhé a 0,5–9 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství je hroznovité až latnaté, terminální nebo axilární, 3–35(–70) cm dlouhé; listeny jsou podlouhle obkopinaté, 1–2 mm dlouhé; květy jsou oboupohlavné nebo funkčně jednopohlavné; kališní lístky jsou eliptické, bělavé, až 2 mm dlouhé, tupé, korunních lístků je 5, jsou na bázi srostlé, eliptické, bělavé, 1,5–2,3 mm dlouhé, tupé; tyčinek je 5, nitky jsou na bázi srostlé, až 3,8 mm dlouhé, čnělka je až 1,5 mm dlouhá. Plodem je obvejcovitý váček, až 1,4 mm dlouhý.

Využití: Bývá pěstován pro svá efektní květenství a vonné květy, v Mexiku nalézá uplatnění rovněž v tradiční medicíně.

Poznámka: V rodu Anredera je v současnosti akceptováno 12 druhů (POWO 2019), všechny pocházejí z Nového světa.

Anredera vesicaria
Anredera vesicaria

Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Playa Zipolite u Puerto Ángel).