Syn.: Anthriscus cerefolium var. trichocarpus Neilr., Anthriscus cerefolium β trichospermus (Schultes) W. et Gr., Anthriscus longirostris Bertol., Anthriscus cerefolium f. trichosperma (Schultes) Schube, Anthriscus trichosperma (Schultes) Sprengel, Anthriscus cerefolium var. longirostris (Bertol.) Canon, Chaerophyllum cerefolium var. trichospermum (Schultes) Sch. et Thell., Cerefolium sativum var. trichospermum (Schultes) Čelak., Cerefolium trichospermum (Schultes) Besser, Chaerophyllum trichospermum Schultes
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Anthriscus cerefolium subsp. trichosperma
Rozšíření: Jihovýchodní a východní Evropa, v západní Evropě a na většině území střední Evropy je výskyt druhotný.
V České republice roste hojněji na jižní Moravě, kde roste pravděpodobně na severní hranici svého přirozeného areálu. Na zbytku území roste velmi roztroušeně v teplých oblastech, ve středních polohách je již velmi vzácný, v horách chybí. Lokality v oblasti sekundárního výskytu jsou často izolované, druh však na nich přetrvává dlouhodobě a ve velkém množství.
Ekologie: Akátiny, suťové lesy, zříceniny, rumiště, podél cest. Nitrofilní druh vyhledávající čerstvě vlhké půdy bohaté na živiny. Kvete od dubna do července.
Anthriscus cerefolium subsp. trichosperma
Popis: Jednoleté byliny 20–70 cm vysoké, při rozemnutí silně anýzově vonící. Listy přízemní růžice nečetné, postupně zasychající. Čepel lodyžních listů v obrysu široce trojúhelníkovitá, tenká, světle zelená, (2–)3krát zpeřená, vřeteno v místě nasedání jařem mírně zalomené. Lístečky vejčité, vroubkovaně zubaté, na okraji a na rubu na žilnatině štětinatě chlupaté. Složené okolíky přisedlé nebo krátce stopkaté. Okolíčky nejčastěji 4, na 1–4 cm dlouhých, krátce pýřitých stopkách, většinou bez obalu, se 7–10 květy, obalíčky z 1–4 čárkovitých až čárkovitě kopinatých, suchomázdřitých, brvitých listenů. Vnějších 4–6 květů oboupohlavných, ostatní květy samčí. Korunní lístky mírně paprskující, 1,2–1,6 mm dlouhé. Dvounažky úzce elipsoidní, zobánek tvoří cca 1/3 délky plodu. Merikarpia 7–11 mm dlouhá, 1–1,5 mm tlustá, štětinatě chlupatá, za zralosti hnědočerná.
Záměny: Nominátní poddruh Anthriscus cerefolium subsp. cerefolium se liší lysými plody. U nás byl kdysi poměrně hojně pěstován jako kořenová a aromatická zelenina, občas zplaňoval, dnes je již nalézán jen velmi vzácně.
Kerblík třebule je velmi charakteristický silnou anýzovou vůní po rozemnutí listů. Z miříkovitých rostlin u nás rostoucích voní podobně ještě čechřice vonná (Myrrhis odorata) vyskytující se převážně ve vyšších nadmořských výškách, kdysi pěstovaná pro podobné účely.
Využití: Dříve byl též vzácně pěstován, daleko častěji byl však využíván nominátní poddruh.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu je kerblík třebule štětinoplodý uveden jako vzácnější druh vyžadující další pozornost (C4a).
Anthriscus cerefolium subsp. trichospermaAnthriscus cerefolium subsp. trichosperma
Anthriscus cerefolium subsp. trichosperma
Anthriscus cerefolium subsp. trichosperma
Fotografováno ve dnech 4. 5. 2010 a 28. 4. 2011 (Praha, Vyšehrad).