Syn.: Pothos schlechtendalii (Kunth) M. Martens et Galeotti
Česká jména: chvostokvět (Polívka 1902), anturium, toulitka (Mareček 1994)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rozšíření: Středoamerický druh s areálem táhnoucím se od jihu Mexika přes Guatemalu, Honduras a Nikaraguu až po Panamu. Bývá uváděn i ze západu Kolumbie, nepůvodní výskyt byl zaznamenán také na jihu americké Floridy.
Ekologie: Roste terestricky nebo epifyticky v tropických vlhkých lesích, většinou v blízkosti mořského pobřeží, může však stoupat až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Popis: Bezlodyžná bylina s řapíky až 15 cm dlouhými, jejich délka zpravidla nepřesahuje čtvrtinu délky čepele, která je podlouhle obkopinatá až obvejčitá, 50–60 cm dlouhá a 15–20 cm široká, na bázi klínovitá, po okraji zvlněná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, zhruba se 14 postranními žilkami po každé straně, které svírají s hlavní žilkou úhel zhruba 45 stupňů. Stopka květenství je krátká, vždy kratší než listy, nanejvýše 60 cm dlouhá, toulec je kopinatý, 10–25 cm dlouhý nebo i delší, u báze asi 2 cm široký, nazpět zahnutý, zelený, někdy červeně či nachově naběhlý, palice je 15–25 cm dlouhá, při bázi asi 1 cm široká, nazelenalá až načervenalá. Plody jsou bobule, asi 2 cm dlouhé, v době zralosti červené.
Poznámka: Diederich Franz Leonhard von Schlechtendal (1794–1866), jemuž vzdává poctu druhové jméno, byl německý botanik.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 11. 2019 (Mexiko, stát Quintana Roo, Tulum).