ANTIRRHINUM TORTUOSUM Bosc ex Lam. – hledík / papuľka

Syn.: Antirrhinum capitatum C. Presl, Antirrhinum compositum Lojac., Antirrhinum diminutum Pomel, Antirrhinum italicum Mill., Antirrhinum lazari Sennen, Antirrhinum leiocalyx Pau, Antirrhinum majus var. algeriense (Rouy) Maire, Antirrhinum majus var. angustifolium Chav., Antirrhinum majus f. angustifolium (Chav.) Jáv., Antirrhinum majus f. compositum (Lojac.) Bég., Antirrhinum majus var. dubium Faure et Maire, Antirrhinum majus var. ottomanum (Janka) Rouy, Antirrhinum majus var. ramosissimum Willk. ex Lange, Antirrhinum majus var. tortuosum (Bosc ex Vent.) Bég., Antirrhinum montevidense Mart. ex Colla, Antirrhinum ottomanum Janka, Antirrhinum rhodium Boiss. ex Benth., Antirrhinum romanum Sebast. et Mauri ex Nyman, Antirrhinum siculum var. algeriense Rouy, Antirrhinum siculum var. tortuosum (Bosc ex Vent.) Steud., Antirrhinum ternatum Fern. Casas, Antirrhinum tortuosum var. compositum Rouy, Antirrhinum vidalianum Pau et Font Quer
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Antirrhinum majus subsp. tortuosum

Rozšíření: Druh Středozemí – na jihu Evropy ve Francii, Španělsku (včetně Baleárských ostrovů), Albánii, Řecku (včetně Kréty), Itálii (včetně Sardinie a Sicílie), na Maltě, v zemích bývalé Jugoslávie; v severní Africe v Alžírsku, Maroku, Tunisku a v západní Asii na Kypru, v Izraeli, Sýrii a Turecku.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, kolem cest, na náspech, na ruderálních plochách. Kvete v březnu až listopadu.

Antirrhinum majus subsp. tortuosum

Popis: Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, na bázi dřevnatějící, větvenou, 40–100(–150) cm vysokou, v horní části pokrytou krátkými žláznatými chlupy. Listy jsou uspořádané v trojlistých přeslenech nebo v párech křižmo ve střední a dolní části stonku a na krátkých větévkách, které jsou zkroucené a zohýbané. Listy jsou jednoduché, čárkovitě kopinaté, 4–6 cm dlouhé, 0,5–1 cm široké, lysé. Květenstvím jsou terminální hrozny, lysé nebo žláznatě chlupaté. Stopky jsou 0,5 cm dlouhé, kalich je složen z 5 krátkých eliptických lístků. Koruna je trubkovitá, šklebivá, 3–4,5 cm dlouhá, dva pysky přiléhají těsně k sobě, jsou růžově až fialově červené, horní je 2laločný, dolní 3laločný. Na dolním pysku je žlutá skvrna s bílým okrajem – tudy může hmyz vstoupit do květu pro nektar. Trubka uvnitř květu je fialově a bíle pruhovaná, naspodu se žlutými chlupy. Uvnitř na horním pysku jsou umístěny 2 páry tyčinek, jeden pár je o několik mm kratší; čnělka je stejně dlouhá jako delší tyčinky. Plodem je tobolka se stovkami drobných semen, uvolňovaných větrem otvory ve stěně tobolky.

Využití: Široce pěstovaná okrasná rostlina. Odvary mají povzbuzující a protizánětlivé účinky, v lidové medicíně se používají jako stimulant, listy jako obklady na nádory, vředy a hemoroidy.

Antirrhinum tortuosum
Antirrhinum majus subsp. tortuosum
Antirrhinum majus subsp. tortuosum
Antirrhinum tortuosum

Fotografovali Věra Svobodová a Josef Jordán, dne 17. 4. 2014 (Malta, útesy Dingli).