Syn.: Antirrhinum caroli-paui Rothm., Antirrhinum molle var. mollissimum Pau, Antirrhinum mollissimum (Pau) Rothm., Antirrhinum rupestre subsp. mollissimum (Pau) Fern. Casas
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Druh Antirrhinum hispanicum se vyskytuje na Pyrenejském poloostrově a v Maroku, poddruh Antirrhinum hispanicum subsp. mollissimum je endemitem španělské Andalusie.
Ekologie: Provází vegetaci skalních štěrbin i štěrbin ve zdech, je indiferentní vůči vápnitému i kyselému podkladu. Lokality se nacházejí v nadmořských výškách 50–1900 m.
Popis: Vytrvalá rostlina charakteru polokeře, dorůstá výšky 8–65 cm; stonky jsou křivolaké, poléhavé nebo vystoupavé, stejně jako listy pokryté krátkými žlutavými chlupy. Listy jsou povětšinou vstřícné, široce vejčité až okrouhlé, 3–22 mm dlouhé a 1,5–12 mm široké, na bázi uťaté nebo klínovité, na vrcholu tupě špičaté. Květenství je řídký hrozen 6–15 střídavě postavených květů; listeny jsou lupenité, menší než listy, 2,5–4 mm dlouhé; květní stopky jsou přímé, 5–15 mm dlouhé, kratší než listeny; kališní cípy jsou kopinaté, 3–8 mm dlouhé, špičaté, žláznaté; koruna je souměrná, 1,7–2,5 cm dlouhá, světle růžová; tyčinky jsou 4, uvnitř korunní trubky; semeník je svrchní. Plody jsou téměř kulovité, 5–8 mm dlouhé, žláznatě chlupaté tobolky.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie, Sierra Nevada).