Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Endemit Tasmánie, vyskytuje se především na jihozápadě ostrova.
Ekologie: Roste při horní hranici sklerofytních lesů a v subalpínské a alpínské křovinaté vegetaci, v mokřinách, v nadmořských výškách od 460 až do 1220 m. Kvete od listopadu do ledna.
Popis: Kompaktně rostoucí keřík dosahující výšky 10–100 cm. Listy jsou soustředěny v horní části větví, jsou od větví odstálé, jen krátce řapíkaté, široce vejčité až skoro okrouhlé, 2–4 mm dlouhé a 1,5–3 mm široké, kožovité, na bázi zaokrouhlené nebo uťaté, po okraji v horní polovině listu drobně pilovité, na vrcholu špičaté až hrotité, lysé, nejprve růžové až červené, později zelené. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika z úžlabí listů na stopkách až 3 mm dlouhých; listeny jsou kratší než květy, vejčité, až 1,2 mm dlouhé, po okraji brvité, tupé; kališní lístky jsou bílé až narůžovělé, na bázi srostlé, eliptické až vejčité, 1,8–3 mm dlouhé, po okraji brvité, na vrcholu špičaté, lysé, koruna je zvonkovitá až úzce baňkovitá, růžová, lysá, její cípy jsou kratší než trubka, odstálé nebo zahnuté; tyčinky jsou 3–5 mm dlouhé, lysé, prašníky červené, nitky bílé až narůžovělé, čnělka je světle žlutá, blizna hlavatá. Plody jsou žlutohnědé tobolky, až 2 mm dlouhé, lysé.
Poznámka: Na Tasmánii se vyskytuje pět druhů tohoto rodu, dva z nich jsou vyššími keři níže položených vlhkých lesů, tři jsou nižší keříky subalpínské a alpínské.
Čeleď vřesovcovitých (Ericaceae) je v Austrálii zastoupena 44 rody se zhruba 600 druhy, najdeme zde například rody Archeria, Dracophyllum, Epacris, Gaultheria, Leptecophylla, Leucopogon, Pentachondra, Sprengelia, Styphelia aj.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Mount Field National Park).