Syn.: Lappa arctium Hill., Lappa tomentosa (Mill.) Lam., Lappa bardana Willd., Lappa bardana subsp. tomentosa (Mill.) Čelak.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Vyskytuje se v Evropě a v západní Asii. Západní hranice jeho areálu prochází střední Francií, na sever zasahuje do jižního Švédska a jižního Finska a přibližně podél 60º s. š. pokračuje až do střední Sibiře. Jižní hranice probíhá od severní Itálie, jižní části Balkánského poloostrova až do Střední Asie. Byl také zavlečen na Britské ostrovy.
V Česku roste hojně, zejména v kulturní krajině nižších a středních poloh celého území.
Ekologie: Lopuch plstnatý je hojným druhem na rumištích, skládkách, v příkopech, podél cest a polních okrajů. Roste na sušších, až čerstvě vlhkých, živinami bohatých, neutrálních až bazických půdách. Častý je také na různě ulehlých antropogenních substrátech. Kvete od června do září.
Popis: Dvouletá nebo víceletá, 0,5–1,5 m vysoká bylina s přízemní růžicí velkých listů. Bohatě větvená lodyha je přímá, rýhovaná a pavučinatě chlupatá. Nejčastěji bývá světle zelené barvy a tmavočerveně nebo hnědě naběhlá. Listy jsou řapíkaté, řapík přízemních listů může být až 30 cm dlouhý, často je červenavě naběhlý. Čepel je široce vejčitá, špičatá a na bázi srdčitá. Na líci je řídce krátce chlupatá a na rubu má vystouplou žilnatinu. Úbory tvoří chocholičnaté květenství, přičemž stopky úborů jsou 3–10 cm dlouhé. Zákrov je kulovitý, tmavě zelený, hustě pavučinatě chlupatý a za plodu nahoře otevřený. Květy jsou oboupohlavné, trubkovité a delší než zákrovní listeny, které jsou střechovitě uspořádané. Korunní cípy bývají červenofialové, vzácně bílé. Plodem jsou vřetenovité šedohnědé nažky.
Fotografováno ve dnech 29. 6. (Česko, u pole mezi obcemi Hvozdná a Veselá) a 1. 7. 2008 (Liptál, Kopřivné).