ARCTIUM TOMENTOSUM Mill. – lopuch plstnatý / lopúch plstnatý

Syn.: Lappa arctium Hill., Lappa tomentosa (Mill.) Lam., Lappa bardana Willd., Lappa bardana subsp. tomentosa (Mill.) Čelak.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Arctium tomentosum

Rozšíření: Vyskytuje se v Evropě a v západní Asii. Západní hranice jeho areálu prochází střední Francií, na sever zasahuje do jižního Švédska a jižního Finska a přibližně podél 60º s. š. pokračuje až do střední Sibiře. Jižní hranice probíhá od severní Itálie, jižní části Balkánského poloostrova až do Střední Asie. Byl také zavlečen na Britské ostrovy.
V Česku roste hojně, zejména v kulturní krajině nižších a středních poloh celého území.

Ekologie: Lopuch plstnatý je hojným druhem na rumištích, skládkách, v příkopech, podél cest a polních okrajů. Roste na sušších, až čerstvě vlhkých, živinami bohatých, neutrálních až bazických půdách. Častý je také na různě ulehlých antropogenních substrátech. Kvete od června do září.

Arctium tomentosum

Popis: Dvouletá nebo víceletá, 0,5–1,5 m vysoká bylina s přízemní růžicí velkých listů. Bohatě větvená lodyha je přímá, rýhovaná a pavučinatě chlupatá. Nejčastěji bývá světle zelené barvy a tmavočerveně nebo hnědě naběhlá. Listy jsou řapíkaté, řapík přízemních listů může být až 30 cm dlouhý, často je červenavě naběhlý. Čepel je široce vejčitá, špičatá a na bázi srdčitá. Na líci je řídce krátce chlupatá a na rubu má vystouplou žilnatinu. Úbory tvoří chocholičnaté květenství, přičemž stopky úborů jsou 3–10 cm dlouhé. Zákrov je kulovitý, tmavě zelený, hustě pavučinatě chlupatý a za plodu nahoře otevřený. Květy jsou oboupohlavné, trubkovité a delší než zákrovní listeny, které jsou střechovitě uspořádané. Korunní cípy bývají červenofialové, vzácně bílé. Plodem jsou vřetenovité šedohnědé nažky.

Arctium tomentosumArctium tomentosum
Arctium tomentosumArctium tomentosum

Fotografováno ve dnech 29. 6. (Česko, u pole mezi obcemi Hvozdná a Veselá) a 1. 7. 2008 (Liptál, Kopřivné).