Syn.: Arctostaphylos rubra (Rehder et E. H. Wilson) Fernald, Arctous alpina var. rubra Rehder et E. H. Wilson, Arctous alpinus var. ruber Rehder et E. H. Wilson
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Areál leží dílem ve východní Asii, dílem v Severní Americe. Ve východní Asii roste v Číně, Koreji a Japonsku. Na americkém kontinentu se vyskytuje od Aljašky přes celou Kanadu až po Newfoundland, k jihu zasahuje do USA do Wyomingu.
Ekologie: Provází štěrkovité lavice a keříčková společenstva na slatinách v tundře a skalnatá místa v alpinském stupni v horách, dává přednost bazickým substrátům. Na severu u moře, jižněji vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m, v jižní Číně až do 4000 m.
Popis: Nízký plazivý keřík, dorůstající výšky 3–20(–30) cm; oblé větvičky nejsou obdány zbytky odumřelých listů. Listy jsou střídavé, s krátkým křídlatým řapíkem, čepel je vejčitá, obvejčitá až obkopinatá, (1–)1,5–3(–6) cm dlouhá a 1–2(–3) cm široká, na líci poněkud svraskalá, lysá, na bázi klínovitá, na okraji vroubkovaná a na vrcholu zaokrouhlená až špičatá. Krátce stopkaté květy tvoří 2–5květý hrozen; kalich má cípy 0,8–1,2 mm dlouhé, světle zelené; koruna je baňkovitá, 3,5–4,5 mm dlouhá, bělavá nebo nažloutlá, s vyhnutými, asi 1 mm dlouhými cípy; tyčinek je 10, s růžkatými prašníky; semeník je svrchní. Zralá peckovice je kulovitá, sytě červená, šťavnatá, 6–10(–12) mm v průměru.
Poznámka: Oprávněnost odlišování rodu Arctous od rodu Arctostaphylos byla v nedávné době potvrzena molekulárními metodami; k morfologickým znakům patří vroubkované listy a šťavnaté peckovičky. Dnes se sem řadí 3–4 druhy.
Fotografováno ve dnech 19. a 20. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Jasper NP, Athabasca Glacier a Banff NP, Bow Lake).