Syn.: Arnica bernardina Greene, Arnica bruceae Rydb., Arnica celsa A. Nelson, Arnica exigua A. Nelson, Arnica foliosa Nutt., Arnica greenei A. Nelson, Arnica kodiakensis Rydb., Arnica lanulosa Greene, Arnica macilenta Greene, Arnica maguirei A. Nelson, Arnica ocreata A. Nelson, Arnica rhizomata A. Nelson, Arnica rubricaulis Greene, Arnica stricta A. Nelson, Arnica subplumosa var. macilenta (Greene) A. Nelson, Arnica tomentulosa Rydb.
Čeleď: Asteraceae Bercht et J. Presl – hvězdnicovité
Arnica chamissonis
Rozšíření: Druh amerického severozápadu, popsaný z Aleutských ostrovů, vyskytuje se v oblasti od Aljašky a Yukonu přes Britskou Kolumbii a Montanu až do východní Kalifornie a severní Arizony. Byl zavlečen i do některých evropských zemí (např. Rakousko, Švédsko).
Ekologie: Roste na vlhkých loukách, v křovinách a lesních lemech, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 3500 m n. m. Kvete od dubna do září.
Popis: Vytrvalá bylina, 20–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, nahoře chudě větvená, chlupatá. Listy jsou vstřícné, v 5–10 párech, spodní krátce řapíkaté, horní přisedlé, kopinaté, 5–25 cm dlouhé a 2–6 cm široké, celokrajné, někdy jemně zubaté, lysé nebo chlupaté, se 3–5 žilkami. Květenství je složeno ze 3–10 úborů, které dosahují průměru 2–5 cm; zákrov je zvonkovitý, zákrovních listenů je 8–23, jsou čárkovité až úzce kopinaté, výrazně chlupaté; jazykovitých květů je 10–20, liguly jsou žluté, stejně jako květy trubkovité. Plodem je nažka s chmýrem.
Arnica chamissonis
Arnica chamissonis
Arnica chamissonis
Arnica chamissonis
Fotografováno dne 12. 7. 2016 (Kanada, Alberta, Calgary, Shannon Terrace).