Syn.: Arisarum pictum (L. f.) Raf., Arum corsicum Loisel., Arum balearicum Buchoz., Gymnomesium pictum (L. f.) Schott
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rozšíření: Mediteránní druh, roste na Baleárských ostrovech Mallorca a Menorca, na Korsice a Sardinii a v okolí Říma.
Ekologie: Vyhledává porosty borovice halepské či stálezelených dubů. Obvykle ho nalezneme v humóznějších místech mezi kameny. Vyskytuje se v oblastech do nadmořské výšky 500 m.
Popis: V zemi má diskovitou hlízu, dceřiné hlízky vytváří výjimečně. Hlíza je obvykle vodorovně položená, někdy i značně velká, pravidelná. Listy jsou okrouhle srdčité, 9–25 cm dlouhé a 9–18 cm široké, proti jiným árónům nápadně tuhé. Vyrůstají na podzim. Mladé listy jsou tmavě kovově zelené s okraji listů a žilkami purpurovými. Později ztrácejí purpurovou barvu a žilky dostávají stříbrný nádech. Květenství se objevuje v říjnu, po prvních podzimních deštích v době, kdy začínají růst listy, někdy se květy objevují samostatně, ještě než listy začnou růst. Tato vlastnost je geneticky fixovaná. Květenství je 10–20 cm vysoké, toulec je 8–13 cm dlouhý, 6–11 cm široký, s vnitřní částí tmavě purpurovou, na okrajích může přecházet do zelena. Praporec je poměrně tuhý, kožovitý. Z vnější strany je zelený s purpurovým nádechem. Palice hněděčerná se saténovým nádechem. Při kvetení značně nepříjemně páchne.
Využití: Druh je velice ozdobný. Je náročný na teplo a je nutné jej pěstovat v chladném skleníku se zimními teplotami blízkými nule.
Poznámka: Jedná se o jediný druh rodu Arum, který kvete na podzim. Pro rozdílnost oproti jiným druhům rodu byl Heinrichem W. Schottem, významným rakouským taxonomem, který zpracoval v polovině 19. století systematiku čeledi, zařazen do samostatného monotypického rodu Gymnomesium.
Fotografováno v červnu a říjnu 2008 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).