Syn.: Asparagopsis aethiopica (L.) Kunth, Asparagopsis lancea (Thunb.) Kunth, Asparagus aculeatus Voss, Asparagus laetus Salisb., Asparagus lanceus Thunb., Asparagus maximus Voss, Asparagus sprengeri Regel, Protasparagus aethiopicus (L.) Oberm.
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Pochází z jižní Afriky – Eastern Cape, North West, Northern Cape, Western Cape. Dlouho pěstovaný jako okrasná rostlina, ve vhodných podmínkách subtropických zemí zplaňuje (Karibik, Galapágy), na mnoha místech je považovaný za invazivní (jih Austrálie, Nový Zéland, Havaj a Florida).
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích a křovinách, dokáže vytvořit hustý porost vytlačující původní druhy. Snadno se rozšíří na okrajích obdělávaných ploch, na narušované půdě.
Popis: Rozložitý nebo popínavý keř s podzemními oddenky. Větve jsou až 2 m dlouhé, bohatě větvené. Listy jsou redukované na blanité šupiny 1–2 mm dlouhé, fotosyntézu zajišťují fylokladia, která vyrůstají jednotlivě nebo ve svazečcích po 3 (i více), jsou čárkovitá, plochá, rovná nebo zakřivená, 8–22 × 2 mm, s jedinou výraznou žilkou. Květenství je hroznovité, 5–9(–17)květé, květy drobné, šestičetné, bílé nebo růžově bílé, 3–4 × 1,5–2 mm. Plody jsou kulaté bobule o průměru 5–8 mm, ve zralosti červené, obsahující černá, 3–4 mm velká semena. Bobule jsou jedovaté, šťáva může při styku s kůží způsobit dermatitidu.
Využití: Asparagus aethiopicus se pěstuje jako okrasná zahradní rostlina v bezmrazých oblastech a jako pokojová rostlina v chladnějším klimatu. V kultivaci se objevují především dvě odrůdy – ´Sprengeri´ je forma s řidšími svěšenými větvemi, ´Meyeri´ má vzpřímenější hustší větve.
Fotografováno dne 13. 12. 2011 (Nový Zéland, Severní ostrov, Mount Maunganui).