Syn.: Asphodelus albus subsp. microcarpus (Viv.) Bonnier et Layens, Asphodelus albus subsp. ramosus (L.) Bonnier et Layens, Asphodelus microcarpus Viv.
Česká jména: kopíčko (Presl 1846, Sloboda 1852)
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Středozemí a Makaronésie – od Kanárských ostrovů přes jižní Evropu a severní Afriku až po asijské pobřeží Středozemního moře. Na Kanárských ostrovech, v části Pyrenejského poloostrova a v Maroku je rozlišován ještě poddruh A. r. subsp. distalis.
Ekologie: Roste na suchých svazích, pastvinách, světlinách borových lesů i skalách, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1400 m. Kvete od ledna do května.
Popis: Hlíznatá vytrvalá bylina se stvolem přímým, nahoře větveným, 50–150(–200) cm vysokým. Listy přízemní, 100–120 cm dlouhé a 2–4 cm široké, ploché, kýlnaté, zelené až šedozelené. Květenství je bohaté, v obrysu kuželovité, s 3–10(–13) větvemi, které jsou 12–30(–40) cm dlouhé, listeny jsou široce kopinaté až vejčité, 5–17(–24) mm dlouhé; květy na stopkách kratších než listeny jsou 6četné, okvětní lístky bílé až narůžovělé s červenou nebo hnědou žilkou, 11–20 mm dlouhé, tyčinky jsou v bazální části růžové až nahnědle růžové. Plodem je vejcovitá tobolka, 6–12 mm dlouhá.
Využití: Hlízy této rostliny se v minulosti používaly v kuchyni. Je nepochybně pozoruhodné, že se asfodel dostal i do starořecké mytologie – byl rostlinou údajně rostoucí také v Hádu, říši mrtvých, asfodelové louky měly kvést především na Ostrovech blažených. Měl ochraňovat zemřelé před čarami a zároveň jim zajišťovat potravu. Z těchto důvodů se ve starověku vysazoval i na hroby.
Poznámka: Ve staré literatuře se tyto rostliny z území celého Mediteránu často řadily k druhu Asphodelus aestivus, stačilo, když kvetly trochu později (skutečný A. aestivus kvete už od dubna), rozdíly se hledaly i v délce větví a některých dalších znacích. Novější literatura areál tohoto „letního“ druhu omezuje jen na jihozápad Pyrenejského poloostrova. Snad nejlépe viditelným rozlišovacím znakem obou druhů je délka listenů – A. aestivus je má výrazně kratší než květní stopky. Dobrým znakem je i tvar tobolek, A. aestivus je má skoro kulovité.
Fotografováno dne 28. 3. 2010 (Kypr, předhůří pohoří Troodos a Paphos Forest, okolí Cedrového údolí).