Syn.: Aster bellidiastrum (L.) Scop., Doronicum bellidiastrum L., Bellidastrum michelii Cass.
Česká jména: stokroč horská (Domin et Podpěra 1928), stokroč Micheliova (Dostál 1950), stokroč horská (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: stokráska Micheliova (Dostál 1950), stokráska Micheliho (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Bellidiastrum michelii

Aster bellidiastrum

Rozšíření: Hory střední a jihovýchodní Evropy, od Jury, Alp a Apenin přes Dinaridy a Karpaty až po pohoří Balkánského poloostrova. V Česku neroste, na Slovensku se vyskytuje poměrně hojně ve vápencových obvodech Karpat.

Ekologie: Roste na vlhkých vápencových skalách, sutích, na prameništích a nízkostébelných loukách, od podhůří až po alpínský stupeň. V nižších polohách roste v polostínu, nad hranicí lesa vystupuje na otevřená stanoviště. Kvete od května do září.

Popis: Vytrvalá bylina, 10–30 cm vysoká, listy vyrůstají v přízemní růžici a jsou řapíkaté, obvejčité nebo elipsovité. Ze středu růžice vyrůstá bezlistý, chlupatý stvol, který je zakončen jediným úborem květů, jazykovité květy jsou většinou bílé, vzácně i růžové, trubkovité květy žluté. Plodem je nažka s bílým chmýrem.

Záměny: Na první pohled se dosti podobá sedmikrásce (Bellis perennis), liší se však od ní vyšším vzrůstem a ochmýřenými nažkami.

Bellidiastrum michelii

Fotografováno ve dnech 11. 5. a 13. 6. 2004 (Slovensko, Malá Fatra).