ATHRIXIA DEBILIS DC.

Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Athrixia debilis
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v horách střední části ostrova v provinciích Antananarivo, Fianarantsoa a Toamasina.
Ekologie: Stanovištěm jsou řídké lesíky, křoviny a trávníky na mělkých půdách, často na okrajích skal. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–2650 m.
Athrixia debilis
Popis: Vytrvalý, stálezelený, chudě prutnatě větvený keřík vysoký 10–40 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, asi 3 cm dlouhé a 1 mm široké, sivé, na bázi sbíhavé, celokrajné a podvinuté, na vrcholu špičaté. Úbory jsou jednotlivé nebo po 3–5 na koncích větví; zákrov je obráceně kuželovitý, asi 1 cm dlouhý, mnohořadý, pavučinatě chlupatý, zákrovní listeny jsou kopinaté, špičkou ven vyhnuté; jazykovité květy jsou samičí, mají světle růžovou až fialovou, 6–8 mm dlouhou ligulu; trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté. Nažky jsou válcovité, lysé.
Poznámka: Rod Athrixia má těžiště výskytu na africkém kontinentu, kde je známo asi 15 druhů rozšířených od mysu Dobré naděje po Etiopii. Na Madagaskaru je zastoupen tímto jediným druhem.
Athrixia debilis
Athrixia debilisAthrixia debilis
Athrixia debilis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).