BACCHAROIDES ADOENSIS (Sch. Bip. ex Walp.) H. Rob.

Syn.: Ascaricida adoensis (Sch. Bip. ex Walp.) Steetz, Cacalia adoensis (Sch. Bip. ex Walp.) Kuntze, Gnaphalium adoense (Sch. Bip. ex Walp.) Oliv., Stengelia adoensis Sch. Bip., Vernonia adoensis Sch. Bip. ex Walp.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Baccharoides adoensis

Rozšíření: Druh subsaharské Afriky s areálem na severu sahajícím od Senegalu, Guineje a jihu Mali přes Benin, Nigérii a Kamerun až po Súdán a Etiopii, k jihu pokračuje přes tropickou východní Afriku až do Angoly, Mosambiku, Zimbabwe a na východ Jihoafrické republiky. V areálu jsou rozlišovány tři infraspecifické taxony, kromě nominátní variety jsou to ještě Baccharoides adoensis var. kotschyana a B. a. var. mossambiquensis. Právě tato mosambická varieta je zachycena i na našich snímcích, zatím je potvrzena jen z Mosambiku, Zimbabwe a Malawi.

Ekologie: Roste na travnatých biomech, také v suchých lesích, v křovinaté vegetaci na říčních březích i na zemědělsky využívaných plochách, v nadmořských výškách od (450–)800 až do 2200(–2750) m.

Baccharoides adoensis

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky 60–300(–400) cm. Větve jsou na bázi dřevnaté, nahoře větvené, olistěné, bělavě chlupaté až plstnaté nebo olysalé. Listy jsou řapíkaté, eliptické až vejčité, vzácněji obkopinaté, 3–25 cm dlouhé a 1–8,5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji pilovité až ostře zubaté, na vrcholu špičaté, na líci drsně chlupaté nebo olysalé, na rubu šedozeleně plstnaté a žláznaté, nebo olysalé. Úbory vyrůstají na krátkých stopkách jednotlivě nebo ve vrcholících, zákrov je polokulovitý až kulovitý, 15–33 mm dlouhý a 20–45 mm široký, zákrovní listeny jsou seřazeny v 5–6 řadách, jsou zelené, kopinaté, nejdelší 13–27 mm dlouhé, nesou kopinaté až vejčité přívěsky, které jsou 3–20 mm dlouhé a 1–11 mm široké, zelené až bílé, zřídka i nafialovělé, zahnuté nebo i vzpřímené, hustě chlupaté nebo lysé; trubkovitých květů je 120–300, koruna je bílá, namodralá nebo až nafialovělá, 12–19 mm dlouhá, úzká, cípy jsou jen 1,2–2,5 mm dlouhé. Plodem je hnědá nažka, 4–5,5 mm dlouhá, s nažloutlým chmýrem.

Poznámka: K rodu Baccharoides je v současnosti řazeno 26 druhů (POWO 2021), které se vyskytují v Africe, na Arabském poloostrově, v Indii, Indočíně i jižní Číně.

Baccharoides adoensis
Baccharoides adoensis
Baccharoides adoensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 10. 2021 (Mosambik, provincie Zambézia, úpatí Mount Namuli).