Syn.: Ballota dictamnifolia St.-Lag., Beringeria pseudodictamnus (L.) Neck., nom. inval., Marrubium pallidum Salisb., nom. illeg., Marrubium pseudodictamnus L., Moluccella fruticosa Forssk.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Pochází z východního Středozemí, kde se vyskytuje v jižní části Řecka, na Krétě a dalších ostrovech v Egejském moři, dále v Turecku a v Libyi. Z Apeninského poloostrova a ze Sicílie je hlášen druhotný výskyt.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché travnaté a křovinaté pláně a svahy, vystupuje do nadmořské výšky 1000 m.
Popis: Trsnatá vytrvalá bylina, 30–50 cm vysoká; lodyhy jsou plstnatě chlupaté, na bázi dřevnaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 2–4 mm dlouhý; čepel je široce vejčitá až téměř okrouhlá, 2–3 cm dlouhá a 1,5–2 cm široká, jemně žlutavě plstnatá, na bázi mělce srdčitá, na okraji vroubkovaná, na vrcholu tupě špičatá. Květenství tvoří kompaktní lichopřesleny o 6–12 květech; kalich je široce nálevkovitý, 7–8 mm v průměru, na okraji nepravidelně vroubkovaný a s 5–10 zoubky, z nichž nejdelší je až 2 mm dlouhý; koruna je pyskatá, 1,4–1,5 cm dlouhá, bělavá nebo fialová, v ústí trubky chlupatá, horní pysk je přímý, dolní pysk je trojlaločný, střední lalok je větší než postranní; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Velmi podobná je rovněž východomediteránní měrnice Ballota acetabulosa; odlišuje se většími kalichy.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).