BANKSIA AQUILONIA (A. S. George) A. S. George – poučkovec severní

Syn.: Banksia integrifolia subsp. aquilonia (A. S. George) K. R. Thiele, Banksia integrifolia var. aquilonia A. S. George
Česká jména: poučkovec (Presl 1846), paučkovec (Těšitel 1927), banksie (Mareček 1994)
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Banksia aquilonia

Rozšíření: Endemit australského severovýchodního Queenslandu, areál se rozprostírá mezi národními parky Ngalba Bulal na severu a Paluma Range na jihu (severně od města Townsville).

Ekologie: Roste v tropických lesích a na křovinatých svazích, také v pobřežní vegetaci podél vodních toků.

Banksia aquilonia

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky okolo 8 m, s borkou šedou a větvemi narezavěle chlupatými nebo olysalými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, úzce eliptické, 5–20 cm dlouhé a jen zhruba 1,2 cm široké, po okraji lehce podvinuté, na vrcholu špičaté, na líci lesklé, zelené, na rubu šedivé, s výraznou střední žilkou a s řadou krátkých hnědých chlupů po stranách střední žilky. Květenství je 6–10 cm dlouhé; listeny jsou čárkovité až vejčité, asi 5 mm dlouhé, narezavělé; květy jsou světle žluté, okvětí je až 30 mm dlouhé, vně chlupaté, pestík je rovný nebo zakřivený, až 34 mm dlouhý, lysý. Plody jsou eliptické měchýřky, až 12 mm dlouhé.

Záměny: Podobným je poučkovec celolistý (Banksia integrifolia), jehož listy jsou širší (asi 20 cm dlouhé a až 2,6 cm široké) a na rubu postrádají řadu rezavých chloupků podél hlavní žilky. Areál tohoto druhu leží v jižnější části východoaustralského pobřeží (jižně od Townsville).

Banksia aquilonia
Banksia aquilonia
Banksia aquilonia
Banksia aquilonia

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Girringun National Park).