Syn.: Alicosta alpina (L.) Dulac, Euphrasia alpina (L.) Bubani, Rhinanthus alpinus (L.) Lam., Rhinanthus montanus Saut., Staehelinia alpina (L.) Crantz
Česká jména: bartska horní (Presl 1819, Opiz 1852), lepnice horní (Sloboda 1852), babí květ horní (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Nauman 1946), lepnice alpinská (Dostál 1950), lepnice alpská (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: okocel holní (Reuss 1853), bartsia alpínska (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Bartsia alpina
Rozšíření: Arkticko-alpínský druh, vyskytuje se arktických oblastech Evropy i Severní Ameriky (východní Kanada), v Grónsku, na Islandu, v jižněji položených oblastech se objevuje jen v horách – Pyreneje, Alpy, Dinaridy, Karpaty. U nás jen v Krkonoších a Hrubém Jeseníku.
Ekologie: Roste na horských loukách a v karech, většinou až nad hranicí lesa, také na prameništích, ve skalních štěrbinách, v pásmu od hor až do alpínského stupně. Kvete od června do srpna.
Bartsia alpina
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina, 5–20 cm vysoká, lodyha vystoupavá až přímá, žláznatě chlupatá, červeně naběhlá, listy přisedlé, vejčité, až 25 mm dlouhé, na okraji vroubkovaně zubaté, tmavě zelené, na rubu až nafialovělé. Květy v krátkém hroznu, listeny chlupaté, nafialovělé, koruna až 22 mm dlouhá, tmavě fialová, chlupatá, 2pyská, horní pysk rovný nebo jen mírně zahnutý, dolní 3laločný. Plodem jen tobolka.
Ohrožení a ochrana: Lepnice alpská je hodnocena jako silně ohrožený druh naší květeny (C2r).
Poznámka: Rod byl pojmenován po lékaři Johannu Bartschovi.
Bartsia alpinaBartsia alpina
Bartsia alpina
Fotografováno dne 13. 6. 2004 (Slovensko, Malá Fatra).