BAUERA RUBIOIDES Banks ex Andrews

Syn.: Bauera billardierei D. Don, Bauera galioides Sieber ex Rchb., Bauera glabriflora Gand., Bauera humilis Sweet ex Link, Bauera rubiifolia Salisb.
Čeleď: Cunoniaceae – opaduňovité

Bauera rubioides

Rozšíření: Australský druh, jehož pevninský areál se táhne od jihovýchodu Jižní Austrálie přes Victorii a východ Nového Jižního Walesu až na jihovýchodní okraj Queenslandu. Vyskytuje se také na Tasmánii.

Ekologie: Roste ve vlhkých lesích a na horských vřesovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji od září do ledna.

Bauera rubioides

Popis: Keř dosahující výšky až okolo 200 cm, s větvemi přímými a letorosty chlupatými. Listy jsou vstřícné, 3četné, jejich postavení připomíná přesleny, lístky jsou úzce eliptické, 3–15 mm dlouhé a 1,5–5 mm široké, po okraji vroubkované či pilovité, vzácně celokrajné, chlupaté. Květy jsou oboupohlavné, vyrůstají z úžlabí listů na stopkách 10–30 mm dlouhých, dosahují v průměru 5–20 mm, kališních lístků je 5–8, jsou úzce kopinaté až eliptické, 3–6 mm dlouhé, korunních lístků je stejný počet jako lístků kališních, jsou obvejčité, růžové nebo bílé; tyčinek je 30–90, čnělky jsou kratší než tyčinky. Plodem je tobolka, 2–3 mm dlouhá.

Poznámka: K australskému rodu Bauera v současnosti náleží tři druhy (POWO 2024), jen tento jediný z nich zasahuje i na Tasmánii.
Rod byl pojmenován na počest bratrů Bauerových, vynikajících botanických ilustrátorů pocházejících z Valtic.

Bauera rubioides
Bauera rubioides
Bauera rubioides
Bauera rubioides

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 24. a 27. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Tasman Peninsula, Cape Hauy a Mount Field National Park).