Syn.: Begonia bulbifera H. Vilm., nom. illeg., Begonia discolor R. Br., Begonia erubescens H. Lév., Begonia evansiana Andrews, Begonia martini H. Lév., Diploclinium evansianum (Andrews) Lindl., Knesebeckia discolor (R. Br.) Klotzsch, Platycentrum discolor (R. Br.) Miq.
Česká jména: kysala (Presl 1846), begónie, kysala (Mareček 1994)
Čeleď: Begoniaceae C. Agardh – kysalovité
Rozšíření: Druh východní Číny, na severu zasahuje až na jih provincie Kan-su a k Pekingu, na západě proniká až do S’-čchuanu, jižní hranice jeho areálu se táhne od Jün-nanu až po Če-ťiang, vyskytuje se také na Tchaj-wanu a v jižním Japonsku. V areálu je rozlišováno několik vnitrodruhových taxonů, v kultuře se objevuje v několika kultivarech.
Ekologie: Roste ve stálezelených lesích, na horských svazích, v horských údolích, na přistíněných vápencových skalnatých stanovištích i na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 3400 m.
Popis: Vytrvalá bylina s kulovitou hlízkou. Lodyha je 30–60 cm dlouhá, téměř lysá. Listy jsou řapíkaté, široce vejčité, 10–20 cm dlouhé a 7–14 cm široké, na bázi nesymetrické, srdčité, po okraji nepravidelně pilovité, na vrcholu zašpičatělé, se 7(–9) žilkami, na rubu zelené či červené, anebo alespoň na žilkách červeně naběhlé; palisty jsou opadavé, podlouhlé až kopinaté, asi 10 mm dlouhé, blanité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je terminální nebo úžlabní, hroznovité nebo vrcholičnaté, 7–16 cm dlouhé, lysé; listeny jsou opadavé, podlouhlé, 5–13 mm dlouhé, celokrajné, tupé; samčí květy mají 4 okvětní lístky, které jsou bílé až růžové, lysé, 2 vnější jsou široce vejčité až skoro okrouhlé, 11–17 mm dlouhé, vnitřní 2 jsou obvejčité, 7–11 mm dlouhé, tyčinek je 28–140; samičí květy mají 3 okvětní lístky, které jsou rovněž bílé nebo růžové, lysé, 2 vnější jsou až 12 mm dlouhé, jeden lístek vnitřní je asi 8 mm dlouhý. Plodem je tobolka, 10–12 mm dlouhá, se 3 nestejnými křídly.
Využití: Vysazuje se i ve středoevropských zahradách, především do přistíněných partií, ale i do truhlíků a mobilní zeleně.
Fotografováno dne 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien).