Syn.: Anidrum radians (M. Bieb.) Kuntze, Coriandrum radians (M. Bieb.) Prantl, Meum heterophyllum Moench
Česká jména: dvouplodec paprskující (Opiz 1852), štěničník paprskující (Čelakovský 1879, Domin et Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: dvojguľka lúčovitá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Apiaceae – miříkovité
Rozšíření: V Evropě souvisle od Pyrenejského poloostrova po Balkánský poloostrov, v Asii od Turecka po Írán. Izolované arely se nacházejí na Kavkaze a v severní Africe. Druhotně roste i v Severní Americe. U nás vzácně v termofytiku, přechodně i v mezofytiku.
Ekologie: Roste jako plevel v polích, na úhorech, vinicích i okrajích cest nebo železničních náspech, na suchých, především vápnitých půdách, na slunných stanovištích.
Popis: Jednoleté lysé byliny s přímou, nejčastěji 2–30 cm vysokou, hranatou a po celé délce rýhovanou, větvenou, listnatou lodyhou. Listy 2–3krát zpeřené, dolní listy menší, řapíkaté, v obrysu široce vejčité, horní listy pochvovitě přisedlé s niťovitými úkrojky. Okolíky z 3–8 okolíčků, obal většinou chybí, obalíčky ze 2–3 nitkovitých listenů. Okrajové květy oboupohlavné, vnitřní samčí, kališní cípy nezřetelné, korunní lístky 2–4 mm dlouhé, bílé, okrajové silně paprskující. Merikarpia 4,0–5,5 mm v průměru, světle hnědá, lysá, spojená do dvounažky uprostřed zaškrcené. Kvete od května do srpna.
Ohrožení a ochrana: V ČR je štěničník paprskující řazen mezi kriticky ohrožené druhy (C1t). Ve slovenském Červeném seznamu je zařazen do kategorie druhů kriticky ohrožených (CR).
Fotografováno dne 29. 6. 2011 (Česko, u Vonoklas).