Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Billbergia viridiflora
Rozšíření: Druh nevelkého území ve Střední Americe, vyskytuje se jen v jihomexických státech Chiapas a Tabasco, v Guatemale a Belize, údaje z Hondurasu a Salvadoru jsou nejisté.
Ekologie: Roste terestricky nebo epifyticky v tropických stálezelených, poloopadavých i opadavých lesích, často se objevuje na skalnatých stanovištích, z lesů vystupuje i do křovinaté savany, vždy však spíše v menších nadmořských výškách, zhruba do 300 m.
Billbergia viridiflora
Popis: Vytrvalá rostlina dosahující v době květu výšky 75–120 cm. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou úzce řemenovité, 50–72 cm dlouhé a 4,5–7,5 cm široké, lysé, po okraji pilovité. Stvol je 58–85 cm dlouhý, nakloněný až svěšený, listeny jsou kopinaté, po okraji pilovité, červeně naběhlé. Květenství je terminální, hroznovité, nevětvené, (8–)16–20květé; listeny v květenství jsou až 2 cm dlouhé, kratší než květní stopky, úzce kopinaté, blanité. Květy vyrůstají na stopkách 3–6 cm dlouhých, jsou oboupohlavné; kališní lístky jsou volné, 1,3–2,4 cm dlouhé, lysé, kožovité; korunní lístky jsou zelené. Plodem je oranžová bobule.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2013) řadí tuto broméliovitou rostlinu z hlediska ohrožení k méně dotčeným druhům (LC).
Poznámka: V současnosti je k rodu Billbergia započítáváno 66 akceptovaných druhů, jejich areály leží v širokém pásu tropické Ameriky – od Mexika až po východní Brazílii. Gustaf Johan Billberg (1772–1844), jemuž vzdává toto rodové jméno poctu, byl švédským přírodovědcem.
Billbergia viridiflora
Billbergia viridifloraBillbergia viridiflora
Billbergia viridiflora
Billbergia viridiflora
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 2. 2015 (Belize, St. Herman’s Blue Hole National Park).