Syn.: Biscutella asperifolia Sennen et Pau, Biscutella augustini Sennen, Biscutella degenii Sennen, Biscutella eliasii Sennen, Biscutella juilletii Sennen, Biscutella laurichii Sennen, Biscutella leptophylla Pau, Biscutella lucronensis Sennen, Biscutella navarroi Sennen, Biscutella orcelitana Lag. ex DC., Biscutella sempervirens DC., Biscutella stenophylla Dufour, Biscutella tenuicaulis Jord., Biscutella virgata Jord., Brassica monensis subsp. valentina (Loefl. ex L.) Maire, Brassica valentina (Loefl. ex L.) DC., Brassicella valentina (Loefl. ex L.) O. E. Schulz, Sisymbrium valentinum L.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Vyskytuje se na Pyrenejském poloostrově, areál sahá od atlantického pobřeží středního Portugalska až po středomořské pobřeží Španělska, vzácnější je na jihozápadě poloostrova. Bývá uváděn také z jihovýchodní Francie a snad i z Maroka.
Ekologie: Roste na suchých křovinatých stanovištích a na lesních světlinách, na kamenitých a skalnatých svazích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od února do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 30–70(–100) cm dlouhou, jednoduchou nebo chudě větvenou, na bázi chlupatou. Bazální listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, eliptické až obvejčité, 6–16 cm dlouhé a až 3,5 cm široké, po okraji mělce až hluboce zubaté, hustě chlupaté nebo olysalé, dolní lodyžní listy jsou jim podobné, horní jsou menší, přisedlé, čárkovité. Květenství je hroznovité až latnaté, kališní lístky jsou 2–3 mm dlouhé, korunní 5–7 mm dlouhé, žluté. Šešulky jsou vejcovité až okrouhlé, 3–9 mm dlouhé a 6–14 mm široké, lysé nebo jemně chlupaté.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 4. 2017 (Portugalsko, Parque Natural do Douro Internacional).