Syn.: Akea solitaria Stokes, Akeesia africana Tussac, Cupania akeesia Cambess. ex Spach, Cupania sapida (K. D. Koenig) Oken, Sapindus obovatus Wight et Arn.
Česká jména: poddužák lahodný (Presl 1846)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité
Rozšíření: Pochází z tropů v západní Africe, přirozený areál se táhne od Senegalu po Gabun, také roste na ostrovech Bioko a Sao Tomé. V 18. století byl převezen na Jamajku a dnes se v oblasti Karibiku běžně pěstuje; jinde spíše ojediněle.
Ekologie: V domovině roste v tropických stálezelených lesích, často podél vodních toků.
Popis: Stálezelený polygamní strom, dorůstá výšky 20(–50) m; letorosty jsou v mládí oranžově pýřité, olysávají. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, 23–38 cm dlouhé, s 2–5 jařmy; lístky jsou krátce řapíčkaté, obvejčité, 4–20 cm dlouhé, na líci lysé, na rubu krátce pýřité, na bázi klínovité, celokrajné, tupé nebo zašpičatělé. Květenství tvoří hrozny nebo laty v úžlabí nejvyšších listů; květy jsou většinou jednopohlavné, drobné, 5četné, 3,5–4,5 mm v průměru; kalich je na bázi srostlý, plstnatý; korunní lístky jsou vlnaté, krémové; tyčinek je 8–10, v samičích květech bývají přítomna staminodia; pestík srůstá z 3 plodolistů, semeník je svrchní. Plodem je dužnatá, podlouhle obvejcovitá až hruškovitá, na vrcholu trojlaločná, červená nebo oranžová tobolka až 10 cm dlouhá a 1,8 cm široká, obsahuje 3 velká černá semena obalená dužnatým míškem.
Využití: Plody, označované jako ackee nebo akee, jsou jamajským národním ovocem. Nezralé plody obsahují toxiny vyvolávající zvracení. Dužnatý míšek je možné konzumovat, až se plody samy otevřou. Čerstvé plody jsou k dispozici v omezeném čase a nevydrží delší skladování, proto se velmi často konzervují.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 3. 2014 (Panama, Bocas de Toro, Playa Drago).