Syn.: Bocconia glauca Salisb., Bocconia quercifolia Moench, Bocconia sinuatifolia Stokes, Bocconia subtomentosa (L’Her. ex DC.) L’Hér. ex Stahl
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Druh má poměrně velký areál od jižního Mexika přes celou Střední Ameriku, zasahuje i na Antily, nejistý je výskyt v Jižní Americe ve Venezuele, Kolumbii, Ekvádoru, Peru, Bolívii a na jih možná i v Argentině. V dalších územích zplaňuje, tak např. na Havaji a na Mauriciu se uvádí jako invazní.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a lesy ve vlhkém prostředí, často roste i v druhotných porostech, na pasekách, podél cest, vystupuje až do nadmořské výšky 3200 m.
Popis: Vytrvalá bylina, keř nebo menší stromek, dorůstá výšky 4(–6) m; při poranění roní oranžové mléko. Listy jsou střídavé, řapíkaté, zpravidla soustředěné na konce větví, čepel je obkopinatá, (5–)10–30(–50) cm dlouhá a (3,5–)7–23(–28) cm široká, celistvá nebo do různé hloubky členěná, s rovnými, teprve před špičkami zakřivenými, oddáleně zubatými okraji segmentů, na líci modrozelená, lysá, na rubu šedozelená, kratičce bělavě pýřitá. Květenství je bohatá, 20–60 cm dlouhá lata; květy jsou drobné, pravidelné, 2četné; kališní lístky jsou 2, až 1 cm dlouhé, bělavé; koruna chybí; čnělka nese 2 bliznová ramena. Plodem je elipsoidní, oranžová, později šednoucí tobolka, uvnitř s jediným černým semenem.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 2. 2014 (Kostarika, Cerro Chirripó).