BOLETUS LURIDUS Schaeff. – hřib koloděj / hríb siný

Syn.: Boletus luridus Schaeff., Boletus rubeolarius Bull., Boletus subvescus J. F. Gmel., Dictyopus luridus (Schaeff.) Quél., Leccinum luridum (Schaeff.) Gray, Leccinum rubeolarium (Sowerby) Gray, Suillellus luridus (Schaeff.) Murrill, Tubiporus luridus (Schaeff.) P. Karst.
Čeleď: Boletaceae Chevall. – hřibovité

Boletus luridus

Rozšíření: Mírný pás severní polokoule.

Ekologie: Roste v letních měsících na okrajích lesů nebo cest, vytváří mykorrhizu s lípou (Tilia).

Boletus luridus

Popis: Klobouk hřibu koloděje je zprvu kulovitý, okraji pevně přisedlý ke třeni, později je plochý, rozložitý, až 25 cm široký. Barva je světlehnědá až žlutohnědá, může ale být i tmavší. Póry jsou husté, sytě červené, po dotyku okamžitě nabývají tmavomodrých odstínů. Třeň je zpočátku kulovitý, konický, později k bázi kyjovitě rozšířený, mohutný. Povrch třeně je sametový, žlutý až okrový, překrytý výraznou hnědavou síťkou. Vnitřní tkáň je žlutá, na řezu a při poranění kterékoliv části plodnice okamžitě modrá až černá, po delší době světlá přes zelené odstíny. Chuť může být mírně palčivá nebo hořká, zpravidla ale nakyslá až nevýrazná, vůně výrazně „houbová“.

Záměny: Jiné barevné hřiby, zejména hřib kovář (Boletus luridiformis), který se liší růstem pod smrky a absencí síťky na třeni.

Poznámka: Po tepelné úpravě jedlá a velmi chutná houba. Za syrova nebo méně tepelně upravený může způsobit zažívací potíže, je mírně jedovatý.

Boletus luridus
Boletus luridus

Fotografováno dne 14. 6. 2008 (Česko, Karlovarsko, Branišov).