Česká jména: boronka (Presl 1846)
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Rozšíření: Disjunktivní areál tohoto australského druhu se nachází v pohoří Budawang Range v jihovýchodní části Nového Jižního Walesu a v horských oblastech Tasmánie.
Ekologie: Roste poměrně vzácně na subalpínských a alpínských vřesovištích a v mokřinách. Kvete od října do ledna.
Popis: Keř s větvemi poléhavými až přímými, 15–50(–100) cm dlouhými, řídce chlupatými. Listy jsou přisedlé, široce obvejčité až skoro okrouhlé, 5–13 mm dlouhé a 5–15 mm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, lysé, jen na okraji brvité. Květenství je terminální nebo axilární, 1–3květé, květy jsou přisedlé nebo jen krátce stopkaté, 4četné, kališní lístky jsou eliptické, 2,5–4,5 mm dlouhé, lysé nebo řídce brvité, korunní lístky jsou eliptické až obvejčité, 5–8 mm dlouhé, bílé až bledě růžové, lysé; nitky tyčinek jsou lysé, čnělka je lysá. Plody jsou lysé měchýřky.
Poznámka: Čeleď routovitých (Rutaceae) je v Austrálii zastoupena 43 rody – po celém světě jich najdeme zhruba 150. K australským zástupcům patří kromě představovaného rodu Boronia například ještě rody Acradenia, Correa, Melicope, Murraya, Philotheca nebo Zieria.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Cradle Mountain).