Česká jména: kadidlovník (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Burseraceae Kunth – březulovité
Rozšíření: Jeden ze sedmi endemických druhů rodu Boswellia na ostrově Sokotra, mezi nimiž vyniká nejnápadnějšími květy. Do tohoto rodu patří asi 30 druhů, které mají těžiště rozšíření v oblasti Afrického rohu v Somálsku a Etiopii, v savanách a suchých lesích v subsaharské Africe zasahují po Pobřeží slonoviny, do Tanzanie, na Madagaskar a dále na jih Arabského poloostrova a do Indie.
Ekologie: Balvanité svahy se skeletovitou půdou v nadmořských výškách (120–)500–750(–1050) m v tropickém klimatu, součást vegetace poloopadavých suchých lesních porostů, často na vápencovém podkladě. Vegetace je ovlivňována periodicky přicházejícími monzuny.
Popis: Strom s křivolakým kmenem. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, nejčastěji s 5–7 jařmy, vřeteno listu je nekřídlaté, lístky jsou kopinaté, 1,5–9 cm dlouhé a (1,5–)3–6 cm široké, celokrajné nebo s okrajem mělce vroubkovaným, s vmáčklými žilkami a nápadně zkrabacené, tmavozelené, na svrchní straně lysé a lesklé, na spodní straně tence plstnaté. Květenství je úžlabní, latovité, husté, až 15 cm dlouhé. Květy jsou oboupohlavné, pětičetné, kalichy i koruny jsou většinou sytě růžové, ale některé populace mají květy jen narůžovělé. Tyčinky jsou ve 2 kruzích, gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů tvoří svrchní semeník. Plod má charakter tobolky, rostliny se šíří větrem.
Poznámka: Rostliny produkují klejopryskyřici, která prýští z poraněných míst kmene. Zaschlá klejopryskyřice je průsvitná hmota, která při pálení velmi příjemně voní. Odedávna byly předmětem sběru a obchodu jako léčivá, obřadní, magická a posvátná komodita – kadidlo.
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, dne 24. 2. 2010 (Jemen, Sokotra, severní svahy pohoří Haghier).