Syn.: Bowdichia brevipes Benth., Bowdichia virgiloides Kunth, orth. var., Cebipira virgiliodes Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od severní Kolumbie až po východní Brazílii.
Ekologie: Roste v tropických poloopadavých lesích, objevuje se v jihoamerické křovinaté savaně i v sekundární vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1100 m.
Popis: Strom s našedlou borkou, křivolakými větvemi a letorosty zrzavě chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, zhruba s 15 lístky (9–21), které jsou kopinaté, chlupaté. Květenství je latnaté, listy jsou krátké a úzké, chlupaté; kalich je zvonkovitý, s 5 cípy, nafialovělý, přitiskle chlupatý; koruna je namodralá, vzácně i bílá, pavéza je skoro okrouhlá, vykrojená, křídla jsou obvejčitá, člunek je kratší než křídla. Plodem je lusk.
Využití: Kořeny, borka i olej získaný ze semen dřeviny se používají v tradiční medicíně. Dřevo je tvrdé, těžké a dosti trvanlivé, využívá se v truhlářství.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest britského cestovatele Thomase E. Bowdicha (1791–1824), v současnosti jsou v něm akceptovány dva druhy. Kromě zde představovaného je to ještě druh Bowdichia nitida z amazonské části Jižní Ameriky, který lze dobře odlišit menším počtem lístků, mívá jich zpravidla 5–7.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).