Syn.: Browallia americana f. alba Stehlé, Browallia americana f. demissa (L.) Kuntze, Browallia americana f. elata (L.) Kuntze, Browallia americana f. violacea Stehlé, Browallia cordata G. Don, Browallia demissa L., Browallia dombeyana Dammer, Browallia elata L., Browallia elongata Kunth, Browallia exaltata E. Fourn., Browallia grandiflora Graham, Browallia grandiflora Lindl., Browallia lactea G. Don, Browallia linnaeana Spreng., Browallia melanotricha Brandegee, Browallia nervosa Miers, Browallia peduncularis Benth., Browallia pulchella Lehm., Browallia pulchella H. Vilm., Browallia tenella Miers, Browallia viscosa Kunth, Nierembergia petunioides Dunal
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Rozšíření: Druh pochází ze Střední Ameriky (Kostarika, Honduras, Nikaragua, Panama), z Mexika, Karibiku a severu Jižní Ameriky (Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Peru). Hojně pěstovaný druh, široce naturalizovaný v dalších tropických zemích (např. jižní Florida, jihovýchodní Brazílie, severovýchodní Austrálie, tropická Afrika, jižní Asie). Na Galapágách, Fidži a v Nové Kaledonii je považovaný za invazivní.
Ekologie: Roste na otevřených plochách, pastvinách, na okrajích cest, v narušené půdě, jako plevel na obdělávaných plochách; v nadmořských výškách od blízkosti hladiny moře po 1500 m.
Popis: Jednoletá bylina, až 70 cm vysoká, bohatě větvená, řídce až hustě žláznatě chlupatá. Listy jsou řapíkaté, čepele vejčité, 2–7 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé, na bázi zaokrouhlené až klínovité, celokrajné, na líci většinou lysé, na rubu pýřité podél žilnatiny. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v párech v paždí horních listů. Stopky jsou 2–5 mm dlouhé, kališní trubka 10–12 mm dlouhá, ostře žebrovaná, na povrchu se žláznatými trichomy, kališní cípy 1,5–4 mm dlouhé, na vrcholu špičaté nebo zaokrouhlené. Koruna má průměr 10–15 mm, je zbarvená v odstínech modré nebo fialové, často s kontrastně zbarveným středem, někdy je bílá, střed žlutý. Korunní trubka dosahuje délky 15–20 mm, je vně drobně pýřitá, laloky jsou nepravidelné, s mělkými zářezy. Tyčinek jsou dva páry, horní kratší a široké jsou připojené k okraji korunní trubky a zakřivené přes hrdlo; dolní jsou delší, připojené v trubce, na vrcholu obrácené. Prašníky jsou žluté, blizna čtyřlaločná. Plodem je vzpřímená tobolka, 5–6 mm dlouhá s množstvím tmavě hnědých semen asi 1 mm velkých.
Využití: V zahradách a parcích hojně pěstovaný druh v mnoha kultivarech.
Fotografovaly Věra Svobodová, dne 18. 2. 2014 (Srí Lanka, Ella), a Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2015 (Guatemala, Nebaj).