Syn.: Brugmansia mollis (Soff.) Moldenke, Datura mollis Saff., Datura versicolor (Lagerh.) Saff.
Česká jména: harliník (Berchtold et Presl 1823, Presl 1846), durman (Slavík et al. 2000), durmanovec (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Solanaceae – lilkovité
Rozšíření: Původní areál druhu se nacházel v pobřežních oblastech Ekvádoru. V současnosti je už jen pěstován jako okrasná rostlina v mnoha tropických i subtropických oblastech světa, byl zavlečen na Galapágy, snad i na ostrovy Trinidad a Tobago.
Ekologie: Na přírodních stanovištích nebyl nikdy nalezen. Areál byl zřejmě omezen na nižší polohy pacifické strany And. Objevuje se jen na sekundárních stanovištích, v místních zahradách a v okolí lidských sídel, stoupá do nadmořské výšky okolo 750 m.
Popis: Polokeř až keř dosahující výšky 3–5 m, chlupatý nebo olysalý, na bázi dřevnatějící. Listy jsou střídavé, eliptické, na bázi asymetrické, celokrajné nebo zvlněné, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí výše postavených listů, jsou stopkaté, nicí, vonné, kalich je až 14 cm dlouhý, jednostranně rozevřený do tvaru toulce, se zakřivenou špičkou, výrazně odhaluje distální část korunní trubky, koruna je nálevkovitá, až 32 cm dlouhá, nejprve bílá, později naoranžovělá až cihlově načervenalá, korunní cípy jsou dlouze zašpičatělé. Plodem je vřetenovitá tobolka, až 30 cm dlouhá.
Záměny: Při určování v zahradách pěstovaných durmanovců je kromě barvy květů důležitým znakem i tvar kalicha. Vzhledem k tomu, že kultivary se mohou objevovat i v barvách dosti nezvyklých, nemusí být jejich určování zrovna snadné. V zásadě můžeme říci, že barevně proměnlivý durmanovec různobarvý má kalich jednostranně rozevřený – toulcovitý, zatímco podobné barvy vykazující durmanovec vonný (Brugmansia suaveolens) má kalich 5cípý. Méně často se v kultuře objevuje durmanovec krvavý (Brugmansia sanguinea), jenž má kalich 2cípý (větší cíp je rozdělen ještě na 2–3 zuby) a korunu při bázi žlutou, výše výrazně červenou (jen vzácně celou žlutou). Kalich rozříznutý jen z jedné nebo ze dvou stran, se 2–5 krátkými cípy je příznačný pro žlutokvětý durmanovec zlatý (Brugmansia aurea). Bělokvětý durmanovec stromovitý (Brugmansia arborea) má kalich toulcovitý.
Využití: Tato okrasná dřevina je vysazována v mnoha kultivarech v zahradách tropického i subtropického pásu. V klimatických podmínkách střední Evropy je ji možné pěstovat během léta v zahradě či na terase, na zimu je však nezbytné ji přenést do bezmrazých prostor. Pokud se v této době výrazně omezí zálivka, pak jí nevadí ani nepřítomnost světla (snese garáže i sklepy).
Ohrožení a ochrana: Podle Červeného seznamu IUCN (2014) durman různobarvý v přírodě vyhynul (EW) – stejně jako všechny další druhy tohoto rodu.
Poznámka: K rodu Brugmansia v současnosti patří sedm druhů (POWO 2023). Sebald Justinus Brugmans (1763–1819), na nějž rodové jméno odkazuje, byl holandským lékařem a botanikem.
Fotografoval Jindřich Houska, dne 6. 5. 2006 (Portugalsko, Madeira, Funchal, veřejná zeleň).