CADABA FARINOSA Forssk.

Syn.: Cadaba dubia DC., Cadaba miqueliana Turcz., Cadaba mombassana Gilg et Benedict, Stroemia dubia D. Dietr., Stroemia farinosa (Forssk.) Vahl
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité

Cadaba farinosa

Rozšíření: Značně rozsáhlý areál se rozkládá v Africe, táhne se od břehů Atlantiku v Maroku a Senegalu přes celý pruh subsaharských polopouští a savan až do Súdánu. Zasahuje i do jižního Egypta a ve východní Africe do oblastí se suchomilnou vegetací od Eritrey a Somálska až po Tanzánii a východní okraj Konga. V Asii druh roste na Arabském poloostrově a přesahuje až do Pákistánu a západní Indie.

Ekologie: Stanovištěm je křovitá nebo akáciová savana nebo suchomilné formace se sukulenty, provází mělké kamenité nebo písčité půdy. Vystupuje až do nadmořské výšky 1800 m.

Cadaba farinosa

Popis: Rozkladitý keř vysoký 2(–3) m. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, podlouhlé, obvejčité, 0,5–2 cm dlouhé a 0,2–1,2 cm široké, zpravidla alespoň dvakrát delší než široké, jen výjimečně téměř okrouhlé, šedé, pomoučené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Čtyřčetné květy bývají jednotlivé na koncích větví nebo uspořádané do chudého hroznovitého květenství; kališní lístky jsou volné, 8–10 mm dlouhé; korunní lístky jsou rovněž volné, čárkovitě kopinaté, nehetnaté, 1–1,5 cm dlouhé, krémové nebo žlutozelené; tyčinek je 4–5, prodloužených, na bázi srůstají s čnělkou do androgynoforu 5–8 mm dlouhého; nektariové přívěsky jsou asi 5 mm dlouhé, pod vrcholem s naznačenými zoubky; semeník obsahuje mnoho vajíček. Plody jsou válcovité dužnaté tobolky 2,5–5,5 cm dlouhé a 3–5 mm široké.

Cadaba farinosa
Cadaba farinosa
Cadaba farinosa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Fazayah).