Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Crocodilia, Alligatoridae
Syn.: Alligator sclerops Duméril et Bibron, 1836; Caiman crocodylus Lehr, 2002; Caiman sclerops Schneider, 1801; Crocodilus sclerops Schneider, 1801; Lacerta crocodilus Linnaeus, 1758
Česká jména: kajman brýlový
Anglická jména: Common caiman
Rozšíření: Ve Střední Americe se jeho areál táhne od jižního Mexika přes Guatemalu, Salvador, Honduras až po Panamu, v Jižní Americe se nachází od Venezuely a Kolumbie směrem na jih do Ekvádoru a na východ od And přes celé povodí Amazonky a Orinoka, vyskytuje se i na ostrovech Trinidad a Tobago. Byl vysazen na Floridě, na Kubě a Portoriku. Na tomto velkém území vytváří několik poddruhů. Na našich fotografiích je zachycen poddruh Caiman crocodilus subsp. fuscus.
Způsob života: Obývá stanoviště se sladkou i brakickou vodou, preferuje řeky s pomalu tekoucí vodou a různé stojaté vody, bažinatá území a mokřady, vyskytuje se i v dočasně zaplavovaných oblastech. Nachází se v hluboké i mělké vodě, stačí mu hloubka k ponoření těla, v době sucha se zahrabává do bahna. Po většinu dne zůstává na stejném území, během horka je ponořený, ráno se nehybně vyhřívá na pobřeží. Je schopný rychle reagovat.
Je masožravý. Mláďata se živí hmyzem, dospělí kajmani loví hlemýždě, krevety, kraby, ryby, ještěrky, hady, želvy, ptáky a savce. Při nedostatku potravy v období sucha může dojít i ke kanibalismu.
Společenské postavení je určeno velikostí, přičemž větší zvířata jsou dominantnější. Samci i samice se páří s více partnery, obvykle v období dešťů. Krátce po páření klade samice 10–30 vajíček do kupovitého hnízda, vybudovaného z listí a zeminy. Vejce se inkubují 65–104 dní, teplota v hnízdě ovlivňuje pohlaví mláděte. Při teplotě 34 °C se vytváří převážně samci, při teplotě 30 °C samice. Samice, příležitostně samci hlídají snůšku před predátory. Když se začnou mláďata ozývat, matka je vyhrabe a pomůže jim ze skořápek ven. S pomocí rodičů se přesunou k nejbližší vodě a v jejich blízkosti zůstanou asi 1,5 roku. Pohlavně dospívají, když dosáhnou délky asi 1,2–1,4 m, což odpovídá věku 4–7 let.
Dospělého jedince ohrožuje pouze člověk. Predaci jsou vystavena zejména vejce a mláďata, která po vylíhnutí měří pouze 15–20 cm. Hnízda napadá například teju žakruarú (Tupinambis teguixin) nebo nosál bělohubý (Nasua narica). Pro mláďata jsou nebezpečné ryby z čeledi paprskoploutvých (Actiinopterygii), anakondy (Eunectes), volavky (Ardeidae) a krokodýli (Crocodilia).
Popis: Olivově hnědý až tmavě hnědý kajman dosahuje délky 1,5–2,5(–3) m. Samci jsou podsaditější, samice jsou menší. Na široké tmavé hlavě je před očima vystouplý příčný kostní hřeben, připomínající obroučku brýlí. Oči jsou umístěny na vrchní straně hlavy. Dolní zuby jsou překryty horní čelistí, velký čtvrtý zub zapadá v horní čelisti do zvláštní jamky a při zavřené tlamě není vidět. Mladiství mají nažloutlou barvu s tmavšími pruhy a skvrnami.
Poddruhy se liší barvou a velikostí a tvarem lebky.
Fotografováno dne 21. 2. 2014 (Kostarika, Caño Negro).