Syn.: Cakile americana Nutt., Cakile californica A. Heller, Cakile lanceolata var. apetala O. E. Schulz, Cakile lanceolata var. australiensis Thell., Cakile lanceolata var. edentula (Bigelow) O. E. Schulz, Cakile lanceolata subsp. edentula (Bigelow) O. E. Schulz, Cakile lanceolata var. millspaughii O. E. Schulz, Cakile lanceolata var. nillspaughii O. E. Schulz, Cakile maritima var. americana (Nutt.) Torr.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Původní je zřejmě na atlantickém pobřeží Severní Ameriky, kde roste od Labradoru a Newfoundlandu až po Floridu; zavlečen i na pobřeží pacifické, kde se dnes vyskytuje od Aljašky po Kalifornii, a také k velkým jezerům a do povodí Mississippi. Zavlečení bylo hlášeno i z Japonska a Austrálie. V areálu je dosti variabilní, na základě tvaru plodů je rozlišováno několik vnitrodruhových taxonů na úrovni subspecií a variet.
Ekologie: Typický stanovištěm jsou vlhké pobřežní písčiny s nezapojenou vegetací; dobře snáší silné zasolení.
Popis: Většinou jednoletá, řidčeji krátce vytrvalá bylina s plazivými nebo vystoupavými, 15–45 cm vysokými lodyhami. Listy jsou střídavé, bazální jsou řapíkaté, vejčité až obkopinaté, 3–6 cm dlouhé, na okraji vroubkované, zubaté až laločnaté; lodyžní jsou přisedlé. Květenství je hrozen 4–15 cm dlouhý; květní stopky jsou 3–7 mm dlouhé; květy jsou čtyřčetné; kalich je opadavý, 3–4 mm dlouhý; korunní lístky jsou 6–8 mm dlouhé, růžové nebo bělavé; tyčinek je 6; semeník je svrchní. Plodem je dvoudílný struk 1,5–2,5 cm dlouhý, spodní díl je válcovitý, horní je nafouklý, na bázi zaškrcený, vejcovitý, na stranách víceméně zaoblený a bez růžků, protažený do špičatého zobánku.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 7. 7. a 4. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, French Beach a Saanichton, Island View Beach).