Syn.: Calandrinia megarhiza Hemsl., Calandrinia saltensis Hauman, Claytonia acaulis (Kunth) Kuntze, Claytonia humboldtiana Kuntze, Claytonia megarhiza (Hemsl.) Kuntze, Cosmia prostrata Dombey ex DC., Lewisia megarhiza (Hemsl.) MacBryde, Oreobroma acaule (Kunth) Rydb., Oreobroma megarhizum (Hemsl.) Standl. et Steyerm., Oreobroma mexicanum Rydb.
Česká jména: rozestálka (Mareček 1994)
Čeleď: Montiaceae Raf. – zdrojovkovité
Rozšíření: Druh byl popsán z vysokohorských oblastí Ekvádoru, vyskytuje se ve vysokých polohách And, v pásu od západu Venezuely přes Peru a západní Bolívii až po severozápad Argentiny, zasahuje zřejmě i do hor Střední Ameriky, objevuje se v Kostarice a ve středním Mexiku.
Ekologie: Roste ve vysokohorském páramu (superpáramo), ve vlhké i suché puně, na kamenitých a skalnatých svazích, v nízké křovinaté i nezapojené vegetaci, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 4650(–5200) m.
Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina, jen 3–5 cm vysoká, s listy nahloučenými v přízemní růžici, které jsou čárkovité, 2–5 cm dlouhé a 0,2–0,4 cm široké, dužnaté, lysé, někdy červeně naběhlé. Květy jsou jednotlivé, květní stopky jsou krátké, nanejvýše 2 cm dlouhé, koruna dosahuje průměru okolo 2 cm, korunní lístky jsou obvykle bílé. Plodem je elipsoidní tobolka.
Poznámka: Rod Calandrinia je poměrně početný, zahrnuje více než 100 druhů, které se vyskytují v Severní i Jižní Americe a Austrálii. Některé z nich jsou vysazovány v zahradách, pěstují se především jako dekorativní letničky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).