Syn.: Calea peckii B. L. Rob.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Středoamerický druh, jehož areál se táhne od jižní Mexika (Yucatánský poloostrov a stát Chiapas) přes Guatemalu, Belize, Honduras a Nikaraguu až po Kostariku. Částí botanické literatury býval dříve spojován s druhem Calea jamaicensis, v současnosti je však spíše akceptován jako druh samostatný, přičemž onen zmiňovaný druh C. jamaicensis je hodnocen jako endemit Jamajky (POWO 2021).
Ekologie: Roste v borových a sekundárních lesích, v křovinách, savaně, na mořských plážích i na skalnatých stanovištích, na pastvinách, při okraji zemědělských ploch, v mayských ruinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Keř s větvemi poléhavými, vystoupavými až přímými, 50–350 cm dlouhými, nahnědle chlupatými. Listy jsou vstřícné, jen krátce řapíkaté, kopinaté až široce vejčité, 2–7,5 cm dlouhé a 1,5–5,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo až slabě srdčité, nejširší v dolní třetině čepele, po okraji vroubkované až zubaté, na vrcholu tupé nebo špičaté, se 3 výraznými žilkami, na líci jemně chlupaté či olysalé, na rubu žláznaté či olysalé. Květenství je terminální i axilární, úbory vyrůstají v latách po 3–10, stopky jsou nanejvýše 2 cm dlouhé; zákrov je zvonkovitý, 5–8 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 3–4 řadách, vnější zákrovní listeny jsou bylinné, kopinaté až vejčité, často odstálé, vnitřní listeny jsou blanité, kopinaté, přitisklé, jazykovité věty chybí, trubkovitých květů je (8–)12–20, jejich koruna je 4–6,2 mm dlouhá, žlutá. Plodem je nažka s chmýrem.
Poznámka: Rod Calea v současnosti zahrnuje 152 druhů (POWO 2021), jejichž areály jsou rozloženy v Mexiku, tropických oblastech Střední i Jižní Ameriky, na jihu zasahují až do Uruguaye a severovýchodní Argentiny.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 11. 2019 (Mexiko, stát Quintana Roo, Tulum).