Syn.: Melaleuca viminalis (Sol. ex Gaertn.) Byrnes, Metrosideros viminalis Sol. ex Gaertn.
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Callistemon viminalis
Rozšíření: Tato dřevina pochází z východní Austrálie, vyskytuje se ve státech Queensland a New South Wales, ale je nyní hojně pěstována v tropech a subtropech celého světa jako okrasná rostlina v parcích a zahradách. V kultuře se objevují i kultivary.
Ekologie: Ve své domovině roste nejčastěji podél vodních toků, na pískovcovém či žulovém podkladu, na plném slunci. Dobře snáší krátkodobé zaplavení a netrpí sklony k vývratům, proto je důležitou protipovodňovou dřevinou na hrázích. Ve větrolamech na pobřeží zabraňuje větrné erozi. Velmi dobře snáší znečištění ovzduší, proto je již po dlouhá léta vysazován i v městské zeleni. Strom bohatě kvete dvakrát do roka – zjara a na podzim, ale v malém množství tvoří ojedinělá květenství celoročně. Mezi opylovače patří nejen hmyz, ale i ptáci a netopýři.
Popis: Strom až 35 m vysoký, s převislými větvemi, které jsou v mládí hedvábně chlupaté, borka na kmeni je tmavá, zvrásněná a hrubá. Listy jsou střídavé, čárkovité až úzce eliptické, 3–7 cm dlouhé a 3–7 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, špičaté, chlupaté nebo olysalé. Květenství je válcovitý klas, 4–10 cm dlouhý a dosahující průměru 3–6 cm, vyrůstající na konci olistěných větviček. Po odkvětu větévka zase pokračuje v růstu a tvoří za květenstvím další listy. Klas obsahuje 15–50 jednotlivých květů, které jsou 5četné, kališní lístky jsou drobné, opadavé, korunní lístky jsou nenápadné, nazelenalé, 3,4–5 mm dlouhé, rudé tyčinky jsou na bázi srostlé po 9–12 do 5 svazečků, výrazně vyniklé, 1,8–2,5 cm dlouhé. Plodem je dřevnatá tobolka o průměru zhruba 0,5 cm.
Využití: Tento okrasný keř byl již před mnoha generacemi dovezen na Jamajku, kde byl místním černošským obyvatelstvem používán v lidové medicíně jako zaručený prostředek proti střevním infekcím. Moderní lékařské výzkumy potvrdily jeho antimikrobní účinnost ve formě vodného roztoku (čaj z listů) proti většině kmenů Escherichia coli, Salmonella enteritidis i Shigella sonnei. Rostlina se tak stává potenciálním zdrojem pro výrobu léků nové generace.
Callistemon viminalis
Callistemon viminalisCallistemon viminalis
Callistemon viminalisCallistemon viminalis
Callistemon viminalis
Fotografováno v březnu 2016 (Kostarika, San José) a lednu 2013 (Thajsko, botanická zahrada Noong nooch).