Syn.: Metrosideros aspera Hoffmanns., Metrosideros glandulosa Desf., Metrosideros linearis Muhl. ex Willd., Metrosideros linifolia Dum. Cours., Metrosideros rigida Dum. Cours., Metrosideros rigidifolia Hoffmanns.
Česká jména: kalistemon (Mareček 1994)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Callistemon rigidus
Rozšíření: Těžiště výskytu tohoto druhu je v přímořských oblastech Nového Jižního Walesu. Do Evropy byl poprvé přivezen na konci 18. století. Dnes se pěstuje v zahradách a sklenících subtropů a mírného pásma po celém světě. Většina druhů rodu Callistemon pochází z Austrálie, několik z Nové Kaledonie.
Ekologie: Ve své domovině roste na vlhkých stanovištích, podél potoků a mokřadů, ve světlých lesích bohatých na srážky, ale je odolný i proti suchu. Dává přednost mírně kyselým půdám bohatým na živiny. Kvete (na severní polokouli) od dubna do června, občas vykvétá ještě jednou na podzim.
Popis: Keř, 1–4 m vysoký, stálezelený, s tvrdými obloukovitými větvemi. Listy jsou střídavé, čárkovité až úzce obkopinaté, tuhé, kožovité, celokrajné, 5–7 cm dlouhé, 3–4 mm široké. Květenstvím je 4–6 cm široký, 7–15 cm dlouhý klas, květní obaly jsou nenápadné, tyčinky jsou výrazně vyniklé, 2–2,5 cm dlouhé, červené. Z květenství, která jsou na koncích větví, vyrůstají další větve. Plodem je tobolka, která zůstává na rostlině i po dozrání a otevírá se při odumření rostliny nebo při požáru.
Callistemon rigidusCallistemon rigidus
Callistemon rigidus
Fotografováno dne 18. 5. 2006 (Portugalsko, Madeira, Funchal).